Geri Dön
AdıyamanADIYAMAN 3. KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI

ADIYAMAN 3. KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI

ADIYAMAN 3. KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI

Bu yıl 3.sü düzenlenen “Adıyaman Kitap Günleri” etkinliğinin açılışı çoşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.
Adıyaman Valiliği ile Adıyaman Belediyesi’nin ortaklaşa organize ettiği, Medya Trend Fuarcılık tarafından yapılıyor.
18-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “3. Adıyaman Kitap Günleri” etkinliğinin açılışı gerçekleştirildi. Bir çok yayın evinin yanı sıra ulusal ve yerel bir çok sayıda yazar etkinliğe katılıyor.
Mimar Sinan Kültür Parkı girişinde başlayan ve Adıyaman Hükümet Binası önünde son bulanan kortej yürüyüşü ile etkinlikler başladı. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Jandarma Alay Komutan Vekili Yarbay Ercan Atasoy, kurum ve kuruluş müdürleri, yazarlar ve vatandaşlar katıldı.
Kortej yürüyüşünün ardından Hükümet binası önünde açılış töreni düzenlendi. 3. Adıyaman Kitap Günleri etkinliğine Hanifi Avcı, Emine Şenlikoğlu gibi 70 ulusal yazar, 35 yerel yazar ve 80’e yakın yayınevi katılıyor.
Açılışta konuşan Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, etkinliğe katılan yazarları misafir etmek istediklerini belirterek, “Yazarlarımız Adıyaman’da biraz kalsınlar. Burada dostluğun, kardeşliğin, barışın, hoşgörünün kitabını yazsın. Çünkü bu kitabı yazacak en güzel ortam Adıyaman’da dır. Adıyaman barışın ve hoşgörünün merkezidir. Yazarlarımızı, şairlerimizi Adıyaman’da misafir etmek istiyoruz. En azından bir kitabı yazacak ilhamı burada bulduktan sonra ayrılmalarını istiyorum” dedi.
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Kitap Günleri’nin her geçen yıl biraz daha büyüdüğünü ve fuara dönüşmeye az kaldığını belirtti.
Vali Mahmut Demirtaş, “Bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz bu etkinliğin her yıl daha organize olmuş, daha fazla katılımcının olduğu daha fazla yayınevlerinin olduğu, daha fazla yazarların olduğu bir kitap fuarına doğru gidiyoruz. Bizim amacımız kitap ile Adıyamanlı vatandaşlarımızı buluşturmaktır. Adıyaman’da tabi 600 binin üzerinde bir nüfusumuz var. Yaklaşık 150 bin tane ilk ve ortaöğretim öğrencimiz var. 20 binin üzerinde de üniversite öğrencimiz var. Bu rakamlar dahi bize gösteriyor ki Adıyaman’da kitap tanıtım günlerine ihtiyaç var. Yediden yetmişe bütün vatandaşlarımızın buraya gelip kitaba dokunmalarını, kitabı koklamalarını ve okumalarını istiyoruz. 2 bin öğrencimizi kaymakamlarımız, okul müdürlerimiz aracılığıyla buraya getireceğiz. Erasmus Projesi kapsamında kitapları tanıyacaklar. Bu onlar için çok önemli dönüm noktası olacak. Yazarlarımız tanıyacak, onlarla söyleşi yapacaklar. İnşallah kısmet olursa bundan sonra bu kitap günlerimizin fuara doğru bir gidişatının olduğunu görüyorum. Yaklaşık 20 bin adet öğrencilerimize kumbara dağıtmıştık. Öğrencilerimiz bu kumbaralarda kendi harçlıklarını biriktirerek, bu paralar ile burada kitap alacaklar.
Kitap okuyacaklar, yazarlarla tanışacaklar. Biz tabi burada çocuklarımızı okumaya teşvik için bu kitap günlerini düzenliyoruz. Kitap okuma oranının artmasını istiyoruz. Gelişmiş bir toplum olmak istiyorsak mutlaka çocuklarımızın, insanlarımızın kitap okuması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi. Kitap fuarına 18-22 Mayıs tarihleri arasında binlerce kişinin gezmesi bekleniyor.
Yazar Hanifi Avcı ise bu tür etkinlikleri önemsediklerini belirterek, “Anadolu son zamanda başlayan bu kitap fuarlarını çok önemsiyorum. İnsanları kitaplara yaklaştıran, Anadolu insanını, öğrencileri, gençliği kitaplarla bütünleştiren faaliyetlerdir bunlar. Son zamanlarda da belediye ve valilikler yoğun olarak yapmaya çalışıyorlar. İllerimize gittiğimizde çok güzel bir ortam görüyoruz. Gerçekten insanların o kitaba hasretlerini görüyoruz. O açıdan bizde imkanlarımız elverdiği ölçüde bu fuarların hemen hemen hepsine katılmaya çalışıyoruz” dedi.
Yazar Emine Şenlikoğlu ise, “Bu kadar kalabalık bir açılış hiç ben görmedim şimdiye kadar. Gördüklerimizin hepsini aştı. İnşallah bu kalabalık görüntünün yanında kitapla bütünleşir. Çünkü bizim medeniyetimizde kitap var. Biz kitap okursak dinimizi öğrenebiliriz, kendimizi tanıyabiliriz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber