Geri Dön
AfyonkarahisarAFYONKARAHİSAR’DA ‘2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK’ GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

AFYONKARAHİSAR’DA ‘2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK’ GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

AFYONKARAHİSAR’DA ‘2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK’ GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

‘2 Nisan Otizm Farkındalık’ günü nedeniyle Afyonkarahisar’da bir panel düzenlendi. Gerçekleştirilen panelde otizm ile ilgili toplumda oluşan algılar ele alındı.
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panele, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Emin Ekici ile birlikte çok sayıda sivil toplum ve özel eğitim kurumları temsilcileri katıldı.
Gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Hüseyin Yeşilırmak, otizmin insanda doğuştan yada yaşamın ilk 3 yıllık evresinde meydana gelen bir gelişim bozukluğu olduğunu söyledi. Otizmin hafif, orya ve ağır olmak üzere 3 farklı şiddette kendini gösterdiğini kaydeden Yeşilırmak, “Günümüzde nörolojik işlevlerdeki bozukluğun otistik bozukluğu tetiklediği düşünülmektedir. Otistik bozukluğun genetik faktörlerin yanında beyin gelişimindeki ve beyin sinirsel kimya yapılarındaki anormalliklerden kaynaklandığına ilişkin genel kabul gören bir görüş bulunmaktadır” dedi.
"AİLELER ÇOCUKLARINI OTİZM KONUSUNDA GÖZLEMLESİN"
Otizm hakkında aileleri de uyaran Yeşilırmak, şunları söyledi:
“Eğer çocuğunuz başkaları ile göz teması kurmuyorsa, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, parmağı ile istediği şeyi göstermiyorsa ya da oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa, konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa ve aşırı hareketli bir şekilde kendi bildiğince davranıyorsa çocuğunuz otizmli olabilir. Aileler bu ve buna benzer davranışları çocuklarında görüyorlarsa muhakkak bir hekime başvurmalılar.”
Otizm ile ilgili halkta yanlış algılar oluştuğunu da ifade eden Yeşilırmak, “Halkta genelde şöyle bir algı var. Özel eğitim denilince özel eğitim kurumları ile karıştırılıyor. Bu algı bence değişmeli” dedi.
Panel, daha sonra AKÜ Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Yardımcı Doç. Dr. Ahmet Hamdi Alpaslan’ın ‘Otizmde Tıbbi Tanılama’ isimli oturumu ile devam etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber