Geri Dön
AmasyaHalk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Tali: Aşının yan etkisi Covid-19'dan daha az

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Tali: Aşının yan etkisi Covid-19'dan daha az

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Tali: Aşının yan etkisi Covid-19'dan daha az

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Tali: Aşının yan etkisi Covid-19'dan daha az

Serap Şerife KARA/AMASYA, (DHA)- AMASYA’nın yüzde 75,1’lik aşılama oranıyla mavi kategoride yer aldığını belirten İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Nilüfer Tali, “Aşı güvenirliği konusunda emin ellerdeyiz. Aşıların herhangi bir risk ve sıkıntısı olsa aşıların yapılması durdurulur. Aşının yan etkisi Covid-19 hastalığından daha az. O yüzden en güzeli, bilime ve doktorlarımıza güvenmek” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel koronavirüsü verilerini ve aşılama çalışmalarıyla ilgili güncel tabloyu sosyal medya hesabından paylaştı. Amasya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan aşılama çalışmalarıyla ilgili güncel tabloda yüzde 75,1’lik aşılama oranıyla mavi kategoride yer aldı. Aşılama oranıyla başarılı bir ivme kazanan kentte, aşılama çalışmaları devam ediyor. Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ruhi Tingiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde vatandaşlar ikinci ve üçüncü doz aşılarını olmaya devam ediyor.

'AŞI GÜVENİRLİĞİ KONUSUNDA EMİN ELLERDEYİZ'

Vatandaşların aşı olması için önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Amasya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Nilüfer Tali, “Sadece kendimiz için değil çocuklarımız ve geleceğimiz için de aşı sorumluluğunu taşımamız gerekiyor. Amasya halkı da bu bilinçte ve bize destek verdiler, hep birlikte mavi kategoride yer aldık. Mavi olmaktan gururluyuz ama işimiz bitmedi. Şimdi 2’nci dozlarımız var. Çünkü aşı 2’nci dozda koruma alanı daha yükseliyor. Vakalar yükseliyor ve vakalara karşı korunma tedbirlerimizi bırakmamamız gerekiyor. Lütfen aşı olsanız da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyunuz. Ama mutlaka ve mutlaka aşılarınızı olunuz. Okullarımızı açmamız için tekrar normal hayata dönmemiz için aşılarımızı olmamız şart.  Şu anda çok fazla bir sosyal medya kullanımı var, sosyal medya kullanımında bilgi kirliliği oluşuyor. Bilgisi olan olmayan herkes konuşuyor. Gerçekken güvenilir kaynaklara inanmalarını, Sağlık Bakanlığı’ndan hocalarımızın açıklamalarını okumalarını istiyoruz. Aşı güvenirliği konusunda emin ellerdeyiz. Aşıların herhangi bir risk ve sıkıntısı olsa aşıların yapılması durdurulur. Şu anda aşılar yapılamaya başlayalı 1 buçuk yılı geçti. Aşının yan etkisi Covid-19 hastalığından daha az. Bazı arkadaşlar ‘aşı gelecekte ne yapacak bilmiyoruz’ diyor. Ama Covid-19 hastalığı da gelecekte ne yapacak bilmiyoruz. O yüzden en güzeli şu anda bilime ve doktorlarımıza güvenmek” diye konuştu.

 ‘AŞIDAN BAŞKA HİÇBİR ÇARE YOK’

Aşı olmak için aşı merkezine gelen vatandaşlardan Mustafa Cıva (62), “Aşıdan başka hiçbir çare yok. Aşımızı olup hijyen, maske ve mesafe kurallarına da dikkat edeceğiz. Aşı olmaktan asla çekinmesinler. Ben 3’üncü doz aşımı oldum. Türkiye’nin tamamının aşı olması gerekiyor. Devletimiz bize bu imkânı sağlıyor, devletimizden Allah razı olsun. Doktorlarımız, profesörlerimiz her akşam televizyonlarda aşı çağrısında bulunuyor. Bu işin başka çaresi yok” dedi.

‘YALAN HABERLERE İTİBAR ETMEYİN’

Sultan Temiz (45) “Aşı ile ilgili yalan haberlere itibar etmeyin. Aşı olmak için hiçbir endişeye gerek yok. Şu illeti atlatmak için aşımızı mecburen olmak zorundayız. Hastalığın bir an önce bitmesi için ve rahata ermemiz için herkesin aşı olmasını istiyorum” diye konuştu.

2’nci doz aşısını olan Necla Yüce (52)  ise, “Korkacak bir şey yok biz 2’nci doz aşımızı olduk. Diğer illere de Amasya’mız örnek olsun” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber