Geri Dön
MerkezAntarktika Yarımadası’nda araştırmacı olarak görev aldı

Antarktika Yarımadası’nda araştırmacı olarak görev aldı

Antarktika Yarımadası’nda araştırmacı olarak görev aldı

Antarktika Yarımadası’nda araştırmacı olarak görev aldı

Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)- AMASYA Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ekrem Bölükbaşı, 'James Ross Adası (Antarktika Yarımadası) Likenleşmiş Mantar Türlerinin DNA Barkodlamaları ve Antarktika Endemiği Bazı Liken Türlerine ait Özütler ile Çeşitli Nanoyapıların Sentezi ve Uygulama Alanları’ başlıklı projede araştırmacı olarak görev aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TUBİTAK’ın birlikte yürüttüğü "Ulusal Kutup Bilim Programı" çerçevesinde, Tubitak-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Gökhan Halıcı’nın yaptığı projede Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Ekrem Bölükbaşı araştırmacı olarak yer aldı.

Proje ile Amasya Üniversitesi’nin “Ulusal Kutup Bilim Programı” kutup araştırmaları içerisinde yer alan üniversitelere dâhil olarak, iş birliği platformlarının oluşturulması ve disiplinler arası çalışma yetkinliğinin artırılmasını hedeflediklerini belirten  Dr. Bölükbaşı “Projeye konu olan moleküler biyolojik analizler sayesinde likenleşmiş mantar türlerinin DNA barkodlamalarının yapılacağını ve elde edilen tüm dizi analizlerinin Gen Bankası’na yüklenerek, gelecekte yapılacak likenleşmiş mantar filogenisi çalışmalarına önemli bir kaynak oluşturacaktır” dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber