Geri Dön
AnkaraGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ REKTÖRÜ PROF. DR. İBRAHİM USLAN OLDU

GAZİ ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ REKTÖRÜ PROF. DR. İBRAHİM USLAN OLDU

GAZİ ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ REKTÖRÜ PROF. DR. İBRAHİM USLAN OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirilen Prof. Dr. İbrahim Uslan, “Genç bir üniversite öğrencisi olarak girdiğim, mezunu ve mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum, akademik hayatın her basamağının tamamını Gazi Üniversitesi’nde geçirmiş birisi olarak rektörlük makamına gelmenin şeref ve mutluluğunu yaşıyorum" dedi.
Prof. Dr. İbrahim Uslan, Gazi Üniversitesi rektörlük görevini Prof. Dr. İlhan Üzülmez’den devraldı. Görev devri sırasında konuşan Uslan, “Malum 15 Temmuz gecesi ülkemiz darbe girişimi tanımlamasının bile az olabileceği bir süreç yaşadı. Bu süreçten milletimizin vakur dirayetli duruşu ile yüz akıyla çıktı. Bir milletin meclisini muhaberat ve harekât merkezlerini ancak işgal güçleri bombalayabilir. Milletimiz istiklal ruhuyla istikbaline sahip çıktı. Hamdolsun bu badireyi atlattı. Bu süreç içerisinde 8-9 gündür Gazi Üniversitesi rektörlük görevini vekaleten yürüten Hukuk Fakültemizin değerli öğretim üyelerinden Prof. Dr. İlhan Üzülmez hocama, üniversiteyi bütünleştiren iradesi ile yürütmüş olduğu bu başarılı süreçten dolayı teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum. Kazanan üniversitemiz olacak” şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından vekaleten rektörlük görevini yürüten Prof. Dr. İlhan Üzülmez’e teşekkür eden Prof. Dr. İbrahim Uslan rektörlük görevini devraldı. Cumhurbaşkanı’nın tensip ve takdirleriyle 28 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Gazi Üniversitesi’ne rektör olarak atandığını belirten Uslan, “Genç bir üniversite öğrencisi olarak girdiğim, mezunu ve mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum, akademik hayatın her basamağının tamamını Gazi Üniversitesi’nde geçirmiş birisi olarak rektörlük makamına gelmenin şeref ve mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.
Gazi Üniversitesi’nin 1926 yılında Orta Muallim Mektebi adıyla eğitim hayatına başlayarak, zengin akademik kadrosu, köklü bilimsel geleneğiyle ülkenin en üretken yükseköğretim kurumlarının başında geldiğine dikkat çeken Uslan, “Gazi Üniversitesi’nin tarihi misyonunun idraki içinde toplumun ve akademik camianın beklentileri doğrultusunda kendini yenileyen bütün paydaşlarıyla işbirliğine açık şeffaf huzurlu ve saygın bir yönetim anlayışını yerleştirmek en büyük hedefimdir. Görevin şahsıma tevdi edilmesinden itibaren bunu kutsal bir kamu görevi olarak telakki edip, bu görevi asil ve eşsiz milletimize hizmet noktasında büyük bir fırsat ve son derece önemli ve yüksek bir sorumluluk olarak addediyorum” ifadelerini kullandı.
“Türkiye 15 Temmuz gecesi milletimizin vakur duruşuyla büyük bir badire atlatmıştır” diyen Uslan şunları kaydetti:
“Milletimiz iradesini hiçbir vesayet odağına teslim etmeyeceğini göstermiş, ülkesine ve demokrasisine kahramanca sahip çıkmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor şartlar içinde milletçe ortaya koyduğumuz birlik ve beraberlik ruhu, demokrasimize ve ülkemize sahip çıkma bilincinin yüksekliği gelecekle ilgili umut ve güvenimizi daha da güçlendirmiştir. Şüphesiz bu ruhun ve bilincin oluşmasında eğitim kurumlarımızın ve özellikle üniversitelerimizi çok büyük katkıları vardır.”
Gazi Üniversite’ni bilimsel, inovatif, sanatsal, kültürel ve sosyal sorumluluk projelerine açık bir kurumsal yapı haline getireceklerini söyleyen Uslan, “Bu projelerin sürekliliğinde disiplinler arası çalışma ortamına ihtiyaç olduğunun bilinciyle bilim inovasyon teknoloji ve sanat üst kurulu oluşturacağız. Başta eğitim, kültür, sanat, sağlık ve spor projeleri olmak üzere farklı alanlarda topluma faydalı olacak sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçireceğiz. Üniversitemiz başta Yükseköğretim Kurumu olmak üzere diğer devlet kurumlarıyla diyalog kurma yeteneğini kaybetmesi, en basit meselelerden birisi olan kadro ilanlarının çözümsüz bir soruna dönüşmesi Gazi’nin kendi tarihine ve tecrübelerine yabancılaşarak hareket edemez, söz söyleyemez, toplumsal sorumluluklarını yerine getiremez duruma düşmesi ve üniversite olmanın ruhuyla bağdaşmayacak biçimde kendi öğretim elemanlarının enerjisinden, birikiminden faydalanamaz hale gelmesi akılla, mantıkla, Türkiye’nin ve dünyanın gerçekleriyle izah edilemeyecek bir durumdur. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ düsturu ile büyük bir azim ve kararlılık içerisinde üniversitemizi hak ettiği yere taşıyacağımızdan hiç kuşkumuz olmasın. Türkiye’nin geleceğe hazırlanmasında ana düşüncesi etrafında Gazi’nin bütün renkleriyle, bütün sesleriyle el ele vermesini en büyük ayrıcalığımız vazgeçilmez sorumluluğumuz olarak görüyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber