Geri Dön
AnkaraREFORM EYLEM GRUBU TOPLANTISI

REFORM EYLEM GRUBU TOPLANTISI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eğit-donat ile ilgili olarak, “Uygulamanın Mart ayının ilk günlerinde başlamasını öngörüyoruz. Muhalefetin güçlendirilmesine, eğitip donatılmasına yönelik bir programdır” dedi.
Reform Eylem Grubu toplantısı, Devlet Konukevi’nde gerçekleştirildi. Toplantıdan sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, toplantıya Bozkır, Ala, Bozdağ’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, TBMM Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Afif Demirkan, Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Conker, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu’nun katıldığını belirterek, siyasi reformların tümünü ele aldıklarını söyledi. Çavuşoğlu, toplantıda yargı reformu başta olmak üzere uygulamaya konulan siyasi reformların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yansımalarını ele aldıklarını kaydederek, “Türkiye İnsan Hakları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Ayrıca Yargı Reform Stratejisi’nin güncellemeleri tamamlandı ve kısa sürede Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlallerini önlemeye yönelik planın uygulanmasını da titizlikle takip ediyoruz. TBMM gündeminde bulunan iç güvenlik reform paketi, can ve mal güvenliğini güvence altına alan birçok bürokratik işlemi ortadan kaldıran düzenlemeler içeriyor. Bu düzenlemeleri AB müktesebatı ve uluslararası standartları esas alarak hazırladık” ifadelerini kullandı.
Suç mağdurları, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlikle ilgili kanun tasarılarını ele aldıklarını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Farklı inanç gruplarına mensup vatandaşlarımızda diyalog süreci REG toplantılarının önemli bir gündem maddesini oluşturuyor. Toplantımızda adalet özgürlük ve güvenlik başlıklı 24. fasla ilişkin gelişmeleri değerlendirdik. Vize serbestisi diyaloğu ekseninde yürütülen çalışmaları ele aldık ve yol haritasında yükümlülüklerimiz çerçevesinde atacağımız adımları belirledik” dedi.
47 ülkeye kaşe vizeyi kaldırdıklarını ve yüksek güvenlikli özelliklere sahip vize etiketlerini kullanmaya başladıklarını aktaran Çavuşoğlu, toplantıda kadına yönelik şiddetle mücadele konusunu da ele aldıklarını ifade etti. Çavuşoğlu, “Türkiye, kadına yönelik ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin sözleşmeyi, yani İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkedir. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için önlemler alınması gerekiyor. Hayatını kaybeden ve acımasızca öldürülen Özgecan kardeşimize ve tüm kadınlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.
Bakan Çavuşoğlu, BBP’nin merhum kurucu lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun annesinin vefatı dolayısıyla yakınlarına başsağlığı diledi.
Çavuşoğlu, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat konusuna ilişkin olarak ise, “Uygulamanın mart ayının ilk günlerinde başlamasını öngörüyoruz. Muhalefetin güçlendirilmesine, eğitip donatılmasına yönelik bir programdır. Belge çerçevesinde çalışmalar Türkiye’de yapılacaktır. Türkiye, Amerika birlikte yürütecektir. Ana unsurları konusunda Türkiye ve Amerika ortak karar alacaktır. Türkiye’nin iradesine aykırı herhangi bir iş yapılmayacaktır. Bin 500-2 bin Suriyeli muhalife eğitim verilecek, donatılacaktır. İngiltere’nin Lübnan’da buna benzer çalışmaları var. Suudi Arabistan, Katar eğit-donata ev sahipliği yapacaklarını açıklamışlardır” dedi.
Süleyman Şah Türbesi’nde askerlerin IŞİD tarafından rehin alındığı iddialarını ise yalanlayan Bakan Çavuşoğlu, “Bu iddialar doğru değildir. Kesinlikle böyle bir şey doğru değildir” ifadelerini kullandı.
“ŞU ANDA BENDE BİR BİLGİ YOK"
Bakan Bozdağ ise, Kıbrıs gazisi bir vatandaşın 25 bin liralık borç sebebiyle cezaevine konulmasına ilişkin olarak, “Şu anda bende bir bilgi yok. Konuyu inceleteceğim. Ondan sonra sağlıklı değerlendirme yapabiliriz” dedi.
Bozkır, Avrupa Parlamentosu Raportörü Piri’nin Türkiye’ye olumsuz eleştirilerine yönelik, “Bunlarla ilgili kendisine bir mektup yazarak, raporda yer alması gereken hususları, tam olarak doğru bilgiye dayanmayan hususları ilettim” şeklinde konuştu.
Türkiye Raporu’na ilişkin olarak Bozkır, “Tabiatıyla ortaya çıkacak taslağın Türkiye’ye zarar verecek bir belge olmasını önleme mecburiyeti var. İlerleme Raporu olsun, açıklamalar olsun, ortaklık belgeleri olsun, yararlı bir belge olması lazım. Gerçekten iki tarafın bunu ileride kullanabilecekleri belge olması lazım. Mart sonunda oylanacak, Nisan sonunda Avrupa Parlamentosu’ndan geçecek” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber