Geri Dön
AnkaraRusya'nın "Türk Domatesi" Açıklaması

Rusya'nın "Türk Domatesi" Açıklaması

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Seyyar:"Rusya'ya domates ihracatın başlaması sektöre hem satış hem fiyat istikrarı getirir"

İZMİR (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve ve Sebze Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Rıza Seyyar, Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç'in, Rusya Tarım Bakanlığının Türkiye'den yıllık 50 bin tona kadar domates ithalatına izin verilmesi için teklif yaptığı yönündeki açıklamasını olumlu karşıladıklarını bildirdi.

Seyyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk domatesinin Rusya'ya ihraç edilmesi için yoğun görüşmeler yapıldığını belirtti.

Rus tarafından da giderek daha olumlu mesajlar almaya başladıklarını vurgulayan Seyyar, şöyle konuştu:

"Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç'in Türk domatesi ithalatının yeniden başlayacağı yönündeki açıklamasını olumlu karşılıyoruz ancak ayrıntılar henüz netleşmedi. 50 bin tonluk bir ithalattan bahsediliyor. Ayrıca ithalat yapacakları firma sayısını 6 ile sınırladılar. Bu sınırlamanın doğru olmadığını ifade ettik. Bu sorunun aşılmasını bekliyoruz. Rusya'ya domates ihracatın başlaması sektöre hem satış hem fiyat istikrarı getirir."

Seyyar, Rusya'nın, kendi üretimini teşvik etmek için Türk domatesine sınırlama getirdiğini ancak bunun ihtiyaçlarına yetecek düzeyde olmasını beklemedikleri için önümüzdeki yıllarda ihracatın artmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber