Geri Dön
AnkaraTOKAT’A 300 KİŞİLİK ÖĞRENCİ YURDU

TOKAT’A 300 KİŞİLİK ÖĞRENCİ YURDU

TOKAT’A 300 KİŞİLİK ÖĞRENCİ YURDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatı ile Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Tokat’ın Erbaa ilçesinde yapılan 300 öğrenci kapasiteli yurt kampusü, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılayan toplam 12 bin metrekare kapalı alana sahip olan yurt inşaatı 500 günde tamamlandı ve 9 milyon 391 bin liraya mal oldu. 300 öğrenciye hizmet verecek yurt kampüsünde 3 katlı 2 adet yurt bloğu, 1 adet sosyal tesis, 1 adet nizamiye binası ve 1 su sarnıcı bulunuyor. Yurt 2 bloktan ve bodrum + zemin + 2 kattan oluşmakta olup, bir bloğun öğrenci kapasitesi 150 öğrenci. 2 bloktaki öğrenci sayısı 300 olup, yurt blokları, sosyal tesis ve kampüs alanları engelli öğrencilerin de bulunacağı düşünülerek TS 9111’e uygun tasarlandı. Yurt blokları engelli öğrenci odası ve 1-3 kişilik yatak odaları bulunuyor. Yatak odaları ahşap mobilyalı, karyola sisteminde, içerisinde banyo, tuvalet, TV, buzdolabı, telefon bulunacak şekilde tasarlandı.
Enerji verimliği ön planda tutularak tasarlanan yurt blokları, değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi (VRV-VRF) tarafından soğutulup ısıtılıyor. Yurt blokları içerisindeki banyo, duş ve lavabolardan gelen atık sular (gri su), çeşitli arıtma sistemlerinden geçirilerek tuvalet rezervuarlarında kullanılıyor. Ayrıca güneş panelleri ile yenilenebilir enerji sistemlerinden güneş enerjisi kullanılarak yurt bloklarının sıcak su ihtiyacı karşılanabiliyor. Bahçe sulamada kullanılmak üzere su sarnıcı yapılarak, yağmur suyu depolandı. Isıtma tesisatında ısı geri kazanımı sağlama amaçlı ekonomizerler kullanılıyor.
Mevcut bloklarda yangın söndürme sistemi olarak sprinkler sistemi ve yangın dolabı yer alırken, kampüs alanında ise hidrant sistemi bulunuyor. Tüm tesiste ısı yalıtımı yapılarak, mekanik tesisat sistemlerinde kullanılan cihazlar (dolaşım pompaları, brülörler vb.) enerji verimliliğini sağlayacak ve otomatik kontrol sistemine bağlı olarak çalışacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Gençler bizim geleceğimiz. Onlara en iyi barınma koşullarını sağlamak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Tokat ili Erbaa ilçesinde yapılan 300 öğrencilik yurdun da gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber