Geri Dön
AntalyaAntalya'da Faytona Koşulan Atın Ölümü

Antalya'da Faytona Koşulan Atın Ölümü

Antalya'da Faytona Koşulan Atın Ölümü

Antalya’da, fayton turu sırasında aşırı sıcak ve susuzluktan öldüğü ileri sürülen atın görüntülerini çeken Erkin Yiğit isimli hayvansever, o anları anlattı.
Muratpaşa ilçesi Fevzi Çakmak Caddesinde dün gece kimliği henüz belirlenemeyen faytoncu, aldığı turistlerle fayton turuna çıktı. İddiaya göre fayton turunda at bir anda yere yığıldı. Çevredekiler yardım etmek için koşarken faytona bağlı at birkaç dakika içerisinde öldü. Faytoncu ise ölen atın koşum takımlarını çözerek başka bir faytoncu arkadaşını yardım için çağırdı. Durumu gören vatandaşlar, ata işkence edildiğini iddia ederek tepki gösterdi.
Bu sırada faytoncunun ise arkadaşının faytonuna binerek olay yerinden uzaklaştığı iddia edildi. İhbar üzerine gelen polis ekipleri faytoncuyu yakalamak için çalışma başlattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ise atın ayaklarını halatla bağlandıktan sonra kepçe yardımıyla kamyonete yükledi.

"Gördüğüm ilk şey atın sahibinin kaçış oldu"
Bu sırada köpeğini dolaştırmakta olan Erkin Yiğit isimli hayvansever, olay anlarını telefonuyla kaydedip sosyal medyadan paylaştı. Paylaşımın ardından sosyal medyadan tepkiler çığ gibi büyürken, görüntüleri çeken Yiğit o anları şöyle anlattı:
"Aşağıya köpeklerimi gezdirmek için inmiştim. Bir at vardı ve yerde yatıyordu, ölmüştü ve atın başında sahibi vardı. Gördüğüm ilk şey, atın sahibinin hayvanın üstünden koşum takımlarını söküp arkasındaki arkadaşının faytonuna malzemelerini ve kendi faytonunu bağlayıp kaçması oldu."

"Bu tamamen kanlı bir ticaret"
At sahibinin koşum takımlarını sökerken, faytondan inen kişinin atın sahibine 100 lira verdiğini iddia eden Yiğit, sözlerini söyle sürdürdü:
"’Neden 100 lira para verdiniz’ deyince, ‘hayvanına üzüldüm, ben de adama üzüldüm’ dedi. Ben de burada bir can ölmüş, adama neden üzülüyorsunuz? O faytona bindiğiniz için, o adamın o faytonu sürdüğü için ve siz buna destek olduğunuz için o at öldü’ dedim. Bu çok acı bir şey, insanlar turizm sektöründe bunu eğlence olarak görüyorlar. Bu atlar Antalya’nın 45 derece sıcağın altında, asfalt da 75-80 dereceyken 7/24 aç ve susuz şekilde çalıştırıyorlar. Eğer yemek yerlerse koşmuyor hayvanlar. Bu yüzden aç bırakıyorlar hayvanları ve bu hayvanlar çatlayana kadar, kalp krizi geçirene kadar koşturuyorlar. Bu tamamen kanlı bir ticaret."

"At 4-5 yaşındaydı"
Faytonun üzerinde 5 yerli turist olduğunu söyleyen Yiğit, atın yere düştükten 2 dakika sonra öldüğünü öne sürerek, "At gençti, oraya veteriner hekim geldi o esnada, atın 4-5 yaşlarında, kilosunun yerinde olduğunu ve dışarında bakıldığında bir sağlık problemi olmadığını söyledi. Biz çıkıp şuradan bir yere 15 dakika yürüyemiyoruz, bu hayvanlar 7/24 bu sıcağın altında" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber