Geri Dön

KADIN GİRİŞİMCİLER, “EMEĞE DEĞER KAZANDIRAN FİKİRLER ÇALIŞTAYI”NDA BULUŞTU

KADIN GİRİŞİMCİLER, “EMEĞE DEĞER KAZANDIRAN FİKİRLER ÇALIŞTAYI”NDA BULUŞTU

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak “Emeğe Değer Kazandıran Fikirler” çalıştayı düzenledi.
ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen çalıştayda, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Doğal Üyesi Ali Bahar, Türkiye’de yaşanan şiddet ve terör olaylarından dolayı duyduğu üzüntüyü paylaşarak, gelişmiş ülkelerde de terör olaylarının olduğunu, ancak sorunların bizdeki kadar büyümediğini, çünkü eğitim seviyesinin ve uzlaşı kültürünün yüksek olduğu ifade etti.
Türkiye’nin mevcut üretim yapısı ile hedeflediği ekonomik seviyeye gelmesinin zor olduğunu kaydeden Bahar, “Türkiye maalesef orta gelir tuzağında. Bunun önde gelen sebeplerinden birisi ithalata dayalı ve katma değeri nispeten düşük üretim yapmamız. Bunu aşmak için AR-Ge’ye, teknolojiye, ama en başta eğitime yatırım yapmamız gerekiyor. Bazı kesimler doların yükselmesinin ihracat için fırsat olduğunu söylüyorlar ancak gerekli yapısal reformları yapmadığımız, katma değeri ve rekabet gücü yüksek ürünlere yönelmediğimiz için tam tersine ihracatımız geriliyor.” dedi.
“1 MİLYON 100 BİN KADIN İŞSİZ VAR”
AR-GE ve inovasyona daha fazla önem verilmesi ile dışa bağımlılığın azalacağının altını çizen Bahar, “Ülkemizde resmi rakamlara göre 3 milyona yakın işsiz var. Bunların 600 bini üniversite mezunu, 1 milyon 100 bin düzeyinde kadın işsiz var. İnsan odaklı yatırımlara ağırlık vermeliyiz. Türkiye’de kadınların eğitim seviyelerinin yüksek olması halinde ekonomiye daha fazla katkı sağlayacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.
Bahar, Kadın Girişimciler Kurulu’nun yaptığı çalışmaları bu anlamda çok önemsediğini ve ATSO yönetimi olarak bu çalışmaları her zaman desteklediklerini sözlerine ekledi.
“ELE ALINAN KONULAR”
TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu ise; ürün ve hizmetlerin pazar payını arttırmak ve profesyonellik kazandırmak amacıyla çalıştayı düzenlediklerini bildirdi.
Kocaoğlu, çalıştayda; ürün ve hizmette doğru tasarım teknikleri, marka oluşturma adımları ve markanın satıştaki etkileri, kadın girişimciliğinde finansal destek programları, pazarlamada kadın kooperatiflerinin önemi konularının işlendiğini kaydetti.
Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi(AÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Fulya Deniz Sarvan’ın yaptığı “Emeğe Değer Kazandıran Fikirler” çalıştayında; AÜ Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Öznur Aydın “Ürün ve Hizmette Doğru Tasarım Teknikleri”, AÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Dr. N.Mert Batu “Marka Oluşturma Adımları ve Markanın Satıştaki Etkileri”, KOSGEB Antalya Müdürü Selim Erkoç “Kadın Girişimciliği Finansal Destek Programları”, SS. Turizm Gıda Çevre Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kezziban Kaya “Pazarlamada Kadın Kooperatiflerinin Önemi” konularında bilgiler aktarırken, Esra Karababa ise yaşanmış tecrübeleri ile çalıştaya katkıda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber