Geri Dön
KumlucaKumluca'da kiraz üreticisinin yüzü gülüyor

Kumluca'da kiraz üreticisinin yüzü gülüyor

Kumluca'da kiraz üreticisinin yüzü gülüyor

Kumluca'da kiraz üreticisinin yüzü gülüyor

 

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA)- ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde hasadı devam eden 'Ziraat 900 Napolyon' türü kiraz fiyatları üreticinin yüzünü güldürüyor. Hasadı devam eden kirazın kilosu 25 ile 40 liradan alıcı buluyor.

Kumluca'ya bağlı Altınyaka Mahallesi'nde 'Ziraat 900 Napolyon' türü kiraz üretimi yapılıyor. Kirazlar genelde ihracata gönderiliyor. Zaman zaman iç piyasaya da satılan kirazlar aroması ve görüntüsüyle dikkati çekiyor. Kiraz üreticisi Zeki Turan, "Kirazlarımız Ziraat 900 uzun saplı Napolyon türü kirazlardandır. Kirazlarımızı genellikle ihracata gönderiyoruz. Zaman zaman iç piyasaya dağıttığımız da oluyor. Bu yılki fiyatlardan şu ana kadar memnunuz. İnşallah böyle devam eder. Kirazlarımızın kalitesi bu yıl son derece güzel. 5 bin 500 metrekarelik alan 200 kiraz ağacımız var. Kiraz ağaçlarımız 15 ile 25 yaş aralığında. Yıllık 10 ile 12 ton arasında kiraz üretebiliyoruz. Kirazlarımızı 25 ile 40 lira arasında satıyoruz" dedi.

'ÇİFTÇİLERİMİZİN MEMNUN OLDUĞUNU GÖRDÜK'

Kumluca Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ziraat Odası Başkan Vekili Erçin Soytürk, "Örtü altı sebze üretimiyle bilinen bölgemizde artık bahçe ürünlerimizde de güzel ürünler alıyoruz. Portakal, nar, zeytin, kiraz ve ayva gibi ürünler de üretiyoruz. Bu yıl kiraz üreticisi çiftçilerimizin memnun olduğunu gördük. Ziraat Odası olarak biz de çok memnun olduk. Üreticilerimizin hasatlarının iyi olmasını diliyoruz" diye konuştu.

'25 İLE 40 LİRA ARASINDA SATILIYOR'

Altınyaka Mahalle Muhtarı Havva Karakuş da şöyle dedi:

"Mahallemizin toprakları da güzel ürünleri de güzel. Mahallemiz bu yıl güzel yağış aldı. Mahallemizde ayva ve kiraz yoğun bir şekilde üretilmekte. Kiraz fiyatları güzel. 25 ile 40 lira arasında satılıyor. İhracata gönderiyoruz. Üreticilerimiz çok memnun. Ayva ve kiraz üretimlerimiz devam ediyor. Bu yıl çok memnunuz. Çiftçilerimiz de memnun. Mutluyuz."

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber