Geri Dön
AntalyaVali Yazıcı: Okuma ve çevre bilincini artıracağız

Vali Yazıcı: Okuma ve çevre bilincini artıracağız

Vali Yazıcı: Okuma ve çevre bilincini artıracağız

Vali Yazıcı: Okuma ve çevre bilincini artıracağız

 

ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Aksu ilçesindeki İncikpınar İlkokulu-Ortaokulu'nda 'Sıfır Atık Müzesi'nin açılışını yaptı. Vali Yazıcı, "Gençlerimizde okuma bilinci ve çevre bilincini arttıracağız" dedi.

Sıfır Atık Projesi ve AHENK Projesi kapsamında öğrencilere geri dönüşüm bilincinin aşılanması amacıyla Aksu İncikpınar İlkokulu-Ortaokulu'nda inşa edilen 'Sıfır Atık Müzesi'nin açılışını Vali Ersin Yazıcı yaptı. Atık malzemeler kullanılarak kurulan müzenin açılış törenine Vali Yazıcı'nın yanı sıra Aksu Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er ve proje paydaşları katıldı.

Proje kapsamında bölgedeki 71 okuldan birçok farklı iş geldiğine değinen Sıfır Atık Müzesi Proje Koordinatörü Elif Yıldırım, müzenin 12 günde tamamlandığı belirterek, "Atığa hayat vererek müzemizi oluşturduk. Müze içindeki kütüphane için 2.200 kitap toplandı" dedi.

ÖRNEK MÜZE

Müzenin gençlerde sıfır atık bilincine katkı sunacağına değinen Vali Ersin Yazıcı, "Sıfır atık projesi ve AHENK projesi kapsamında, öğrencilerimize ve gençlerimize geri dönüşüm bilincinin aşılanması amacıyla oluşturulan bu örnek müze ve kütüphanenin açılışını yapmaktan ötürü heyecan ve mutluluk duyuyorum" dedi. Vali Yazıcı, projenin 19 ilçedeki okullara ilham ve örnek olmasını diledi. Oluşturulan müzenin özellikle gençlerdeki çevre kirliliği bilincine önemli katkı sunacağını aktaran Vali Yazıcı, şunları söyledi;

"Hiç şüphesiz ki, dünyanın en güzel coğrafyasında yaşıyoruz. Dört bir tarafında, ayrı iklim, ayrı mevsim, ayrı bir zenginlik, ayrı bir güzellik var. Ama son zamanlarda hem ülkemizi hem de dünyamızı tehdit eden bir çevre kirliliği faktörü var. Bu güzel coğrafyamızı korumak, güzelliklerine sahip çıkmak ve çevre kirliliğine dur demek bizlerin elinde. Gençlerimizde böyle örnek projelerle sıfır atık bilincini arttırmalıyız. Çevre kirliliği konusundaki bilince önemli katkı sunacağını düşündüğüm bu projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum."

'EĞİTİMDE FARK YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Sıfır Atık Müzesi'nin açılışının ardından Aksu İlçesinde görevli okul müdürleriyle bir araya gelerek AHENK Projesi hakkında sohbet eden Vali Yazıcı, "AHENK Projemiz ile eğitimde fark yaratmaya devam edeceğiz" dedi. Eğitimin üzerine düşerek tüm dikkatleri bu yöne çekmek istediğine değinen Vali Yazıcı, "İdarecilik hayatım boyunca eğitim benim için hep ilk sırada yer aldı. AHENK Projemiz ile sizlerin de desteğiyle Antalya'daki tüm gözleri eğitime çekmek istiyoruz. Eğitimimizi yeniden ayağa kaldırmak, canlandırmak istiyoruz. Bu kapsamda okullarımıza en başta da ülkemiz için önemli bir değer olan meslek liselerimize dokunarak eğitimde niteliği ve niceliği arttırmayı hedefliyoruz. Şunu unutmayın ki; bu şehrin en kıymetli varlıkları sizlere emanet. Bu kıymetli varlıkları en iyi şekilde geleceğe hazırlamak bizlerin görevi" diye konuştu.

'HERŞEY AKADEMİK BAŞARI DEĞİL'

Gençlerin ilgi alanlarına göre yönlendirilmeleri gerektiğine değinen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, akademik başarının her şey olmadığını ve her çocuğun farklı özellikleri olduğunu dile getirerek bu özellikleri bulup ön plana çıkarmanın önemine vurgu yaptı, "Akademik başarı tabi ki önemli. Ama her şey akademik başarı değil. Birçok farklı yeteneği olan çocuğumuz var. Bu çocuklarımızın hiçbirinden vazgeçemeyiz. Çocuklarımızı ilgi alanlarına göre yönlendirerek daha başarılı bir toplum oluşturmalıyız" dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber