Geri Dön
AydınTEDAVİ EDİLEN KUŞLAR DOĞAYA UĞURLANDI

TEDAVİ EDİLEN KUŞLAR DOĞAYA UĞURLANDI

TEDAVİ EDİLEN KUŞLAR DOĞAYA UĞURLANDI

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veterinerlik Fakültesi’nde tedavi edilen kuşlar, doğal yaşam alanlarına uğurlandı.
ADÜ Veteriner Fakültesi’nde faaliyet gösteren Kanat - Ger Topluluğu, doğada yaralı ve bakıma muhtaç halde bulunan kuşların tedavi ve rehabilitasyonunu gerçekleştirdi. Süreci başarı ile tamamlayan Topluluk üyeleri, kuşları Çakırbeyli Mahallesi’nde doğal yaşama uğurladı. ADÜ Veteriner Fakültesi’nde düzenlenen etkinliğe Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Ömer Göksoy, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Hayrettin Çetin ve Yrd. Doç. Dr. Bekir Hakan Köksal’ın yanı sıra Orman ve Su İşleri Aydın İl Şube Müdürü Nihat Andaç ve Kanat - Ger Topluluğu üyeleri katıldı.
ADÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Ömer Göksoy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Veteriner Fakültesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü arasında 6 Haziran 2014 tarihinde yapılan protokolü hatırlatarak, “Kanat-Ger Topluluğu, doğa kuşlarının operasyon veya tedavi sonrası rehabilitasyon sürecini gerçekleştirerek, doğaya geri kazandırılmasında önemli sorumluluklar üstlendi” dedi.
Şimdiye kadar 74 adet kuşu doğaya kazandırdıklarını belirten Dekan Prof. Dr. Göksoy, bakıma muhtaç göçmen kuşların ise kış mevsimi boyunca misafir edileceğini söyledi.
Orman ve Su İşleri Aydın İl Şube Müdürü Nihat Andaç da, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü görevlileri ve vatandaşlar tarafından bulunup Kanat - Ger Topluluğu’nca tedavi edilen 4 şahin, 1 atmaca ve 1 kızıl şahinin doğaya salınacağını ifade ederek Veteriner Fakültesine ve Kanat-Ger Topluluğu’na çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
Kanat - Ger Topluluğu Danışmanı Arş. Gör. Dr. Onur Tatlı ise, temel amaçlarını, doğada yaralı ve bakıma muhtaç hayvanları tekrar doğaya kazandırmak ve doğada insan kaynaklı yıkımları en aza indirmek olarak açıkladı. Tatlı, özverili bir ekiple çalıştıklarını ve her gün her saat yaralı hayvanların bakımı ile ilgilendiklerini de sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber