Geri Dön
BilecikKURBAN ETLERİ NASIL MUHAFAZA EDİLMELİ?

KURBAN ETLERİ NASIL MUHAFAZA EDİLMELİ?

KURBAN ETLERİ NASIL MUHAFAZA EDİLMELİ?

Kurban Bayramı’nda daha kaliteli eti elde etmenin ve onu muhafaza etmenin püf noktalarını anlatan Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Zülali Taşcı, sağlıklı ve kaliteli et için kesinlikle sağlıklı hayvanların seçilmesi gerektiğini vurguladı.
Taşcı yaptığı açıklamada, hayvanların kesilmesi ve etlerin muhafazasına ilişkin uyarılarda bulundu. Kurban etinin içerdiği zengin besin maddeleri yönünden uygun muhafaza teknikleri ile saklanması gerektiğini kaydeden Taşçı, "Eğer dikkatli olunmazsa bozulmaya ve halk sağlığını olumsuz yönde etkilemeye oldukça müsait bir durum ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden kesimden tabağımıza gelene kadar gerekli özeni göstermeliyiz. Kesimde kullanılan bıçak, kesim ortamı ve etin temas ettiği yüzeyler ile kesimi yapan personelin el ve kıyafetinin temiz olması gerekir. Giysilerin ete temasından kaçınılmalıdır. Deriye ve sakatata temas eden eller yıkanmadan ete temas edilmemelidir. Kurbanda kesilen etlerin sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi ve uzun süre saklanması için etin dinlendirilmesi, parçalanması ve uygun koşullarda muhafazasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uygun hijyen ve saklama koşullarında muhafaza edilmeyen veya parçalama ve diğer işlemler sırasında gerekli itina gösterilmeyen etler, ciddi gıda zehirlenmelerine sebep olabilir" dedi.
"ETLER -18 DERECEDE DERİN DONDURUCUDA MUHAFAZA EDİLMELİ"
"Ette bozulmanın en önemli emareleri renk değişimi, kokuşma ve tat değişimidir" diyen Taşçı, şöyle devam etti:
"Özellikle kan etin bozulmasında büyük rol oynamaktadır. Kesim sonrasında kanın tamamen akıtılması gerekmektedir. Bunun için kesim sonrasında derinin yüzülmesi ve kafanın koparılması için asgari 7-8 dakika beklenmesi gerekmektedir. Kurban eti kesinlikle derinin dış kısmı, sakatatlar ve toprağa temas etmemelidir. Kesim sonrasında etler, asgari 5-6 saat uygun muhafaza koşullarında dinlendirilmelidir. Dinlendirilmeyen etlerin kalitesi düşer, et sertleşir, tüketim kalitesi azalır ve hazmı zorlaşır. Etler parçalanarak muhafaza edilecekse kullanılacak bıçak ve kesim tahtasının, kıyma haline getirilecekse kıyma makinesinin temiz olması gerekmektedir. Ahşap ve plastik doğrama tahtalarının yıprandıkça tıraşlanması veya değiştirilmesi gerekir. Uzun süre kullanılmayan kıyma makinelerinin yeterince temizlenmeden ve kurulanmadan bırakılması durumunda patojen mikroorganizmaların geometrik olarak artmasına ve buna bağlı olarak toksin oluşumu ile oksitlenme sonucu pas oluşumuna neden olabilir. Bu sebeple sürekli kullanılmayan kıyma makinelerinin kullanılmadan önce detaylı olarak temizlenmesi gerekir. Kıyma makinesi sürek Kıyma makinesi sürekli kullanılsa dahi 2 saate bir, soğutucusu olan kıyma makineleri ise en fazla 4 saatte bir temizlenmelidir. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesi ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür. Eğer daha uzun süreli muhafaza düşünülüyorsa etler -18 derecede derin dondurucuda muhafaza edilmelidir."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber