Geri Dön

BİNGÖL’DE ‘KOBANİ’ GERGİNLİĞİ

BİNGÖL’DE ‘KOBANİ’ GERGİNLİĞİ

Bingöl’de Kobani olaylarını protesto eden DBP’liler ile karşıt grup arasında çatışma çıktı. Olaylarda çok sayıda kişi yaralandı. Olayların yaşandığı Hükümet Konağı bahçesinin arkasına bırakılan şüpheli bir paket polisi alarma geçirdi.
DBP Bingöl İl Başkanlığı, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobane’deki saldırılarını protesto etmek için sokaklara döküldü. Dörtyol Saat Kulesi önünde kitlesel basın açıklaması yapan partililer, daha sonra Beşyol’a doğru yürüyüş yaptı. Beşyol’dan sloganlar eşliğinde Yeni Mahalle’ye doğru yürüyüş yapan yaklaşık 3 bin kişilik grup ile karşıt grup arasında kısa süreliğine kargaşa yaşandı. Taraflar, araya giren vatandaşlar tarafından sakinleştirildi. Buradan tekrar çarşı merkezine doğru yürüyüşe çeken grup ile polis arasında çatışma çıktı.
POLİS MÜDAHALE ETTİ
Olaylar, polisin biber gazı ve tazyikli su sıkmasıyla başladı. Polisin dağılın ihbarına uymayan grup, taş ve sopalarla güvenlik güçlerine karşılık verdi. Kısa sürede büyüyen olaylarda birçok esnafın camı kırılırken, bazı vatandaşlar ise biber gazı kovanı ve taşlardan isabet aldı. Polisin geri çekilmesiyle kent merkezine doğru yürüyen kalabalık grup ile karşıt grup arasında çatışma başladı.
BOMBA PANİĞİ
Gruplar arasındaki çatışmalar devam ederken, Hükümet Konağı bahçesi arkasında bırakılan şüpheli bir çanta polisi alarma geçirdi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı sokakta güvenlik şeridi çeken polis, bomba imha ekibini bekledi. Kısa sürede olay yerine gelen bomba imha ekibi, şüpheli çantayı fünye ile patlattı. Çanta içerisinde oyuncak çıkınca, polis ve sokak esnafı rahat bir nefes aldı.
Polisin müdahalesi ile Yeni Mahalle ve Beşyol mevkiine kadar çekilen gruplar, polis ile çatışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber