Geri Dön

BURSA'DA TERMİK SANTRAL İSYANI

BURSA'DA TERMİK SANTRAL İSYANI

Bursa'da şehir merkezinde kurulması planlanan termik santrale karşı çıkan vatandaşlar, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde eylem yaptı.
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde sanayiciler tarafından yapımı planlanan termik santrale tepkiler sürüyor. Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği'nin (DOĞADER) organize ettiği eyleme Panayır, İsmetiye, Demirtaş ve Yenice mahallerinden çok sayıda vatandaş katıldı.
DOSAB Müdürlüğü önünde toplanan kalabalık " Termik yapma, boşuna yıkacağız başına' ve 'Bursa yeşiline sahip çık' sloganları attı. "Termik santral cinayettir" pankartı da açan kalabalık yetkililerden santral planının durdurulmasını istedi.
Grup adına konuşan Panayır Mahallesi'nden Fadime Şahin, "Bizler, Bursa’nın sanayi tarafından kirletilmiş havasını solumak zorunda bırakılan Bursa’nın çeşitli mahallelerinde yaşayan vatandaşlarız. DOSAB çevresindeki mahallelerde yaşayan, hava kararınca DOSAB’taki sanayi tesislerinin bacalarından bıraktıkları rahatsız edici ve hasta yapan dumanın canlı tanıklarıyız. Devletin resmi sitelerinde yayınlanan hava kirliliği ölçüm sonuçları, Bursa havasının çoğu zaman sınır değerlerinin üstünde olduğunu ortaya koyuyor. Ölcümler çevre kirliliği ile bilinen Kocaeli Dilovası bölgesinden bile daha kirli havayı soluduğumuzu ortaya koymaktadır. Buna rağmen, DOSAB Yönetimi, termik santral kurmak için Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderdiği ÇED Başvuru Dosyası süreci başlattı. Burada üzeri kapatılmaya çalışılan başka bir amaç vardır. Fabrikalar şu anda kendi buhar ihtiyaçlarını doğalgaz yakarak elde etmektedirler. Ancak fabrika sermayedarları doğalgazla buhar üretimini artık pahalı bir yöntem olarak görmektedirler. İşte bu sermaye kesimi havamızı, suyumuzu daha da kirletme pahasına, ciğerlerimizi, ovadaki besinimizi dumana boğmayı göze alarak kömürle çalışan merkezi bir santral kurma planı yaptılar. Bu santral kurulursa Bursa’nın adeta altı oyulacak, boşalan su yeryüzünde çok tehlikeli jeolojik yıkımlara neden olabilecektir.Ancak bizler DOSAB çevresinde Bursa’da yaşayan vatandaşlar olarak bu duruma engel olacağız. Bizler, yaşam alanlarımızı korumaya, geleceğimize sahip çıkmaya kararlıyız" şeklinde konuştu.
Panayır Mahallesi Muhtarı Dursun Kara, " Bölgeye santral kurulacağını bizler de yeni öğrendik. DOSAB yönetimi Çevredeki Mahalle Muhtarlarını bir araya getirerek sunum yaptı. Burada bizlere pembe yalanlar söylediler. Bizler bu yalanlara kanmayacağız. Yapılacak olan santral sadece bölgeye değil bütün Bursa'ya zarar verecektir" dedi.
Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber