Geri Dön

İnegöl’e 40 bin 786 metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı

İnegöl’e 40 bin 786 metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı

İnegöl’e 40 bin 786 metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı

Yavuz YILMAZ/İNEGÖL,(Bursa),(DHA)-2020 yılında 40 bin 786 m2 yeşil alanı kullanıma kazandırdıklarını duyuran İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Türkiye ortalamasında kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2,5 iken, biz bu rakamı şehrimizde 3,72’ye çıkardık.Yeşiller içerisinde bir İnegöl için hedeflerimize adım adım ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

İnegöl Belediyesi, ‘Yeşiller İçerisinde İnegöl’ sloganıyla çıktığı yolda 2020 yılında Park ve Bahçeler Müdürlüğü marifetiyle önemli çalışmalara imza attı. Şehir merkezinde sıkışmış yapılar arasında ilçe halkının nefes alacağı sosyal donatı alanlarını hayata geçiren İnegöl Belediyesi, şehrin yeşil alan oranını arttırmak adına pek çok çalışmayı hayata geçirdi. 2020 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla şehri rahatlatacak dinlenme mekanları, otopark alanları, çocuk parkları, koruluk alanları vb. sosyal donatı alanları oluşturmaya devam etti. Türkiye’nin kalbinin attığı, sanayi, kültür ve sanat adına önemli işlere imza atılan İnegöl’de, İnegöl Belediyesi bu alanda da ortaya koyduğu çalışmalarla fark oluşturdu.

2020 YILINDA 40 BİN 786 M2 YEŞİL ALAN ÜRETİLDİ

2020 yılında özellikle reorganize yeşil alan miktarıyla dikkat çeken İnegöl Belediyesi, 40 bin 786 m2 yeni yeşil alanı şehre kazandırdı. İnegöl’ün tüm güzelliklerini koruyup yenileme ve çağın ihtiyaçlarını dikkate alarak hayallerdeki İnegöl’ü kurmanın uğraşısı içerisinde olduklarını belirten Belediye Başkanı Alper Taban, “Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz de tüm personel ve ekipmanıyla kentimize nefes aldıracak, kent görselliğine katkı koyacak ve yaşamaktan mutluluk duyan gülen yüzlerin artması için 2020 yılını pandemiye rağmen dur durak bilmeden geçirdi. Avrupa standartlarında kişi başına düşen yeşil alan miktarı yaklaşık olarak 7 m2 iken, Türkiye ortalamasında kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2,5 m2 olduğunu görüyoruz. İlçemizde ise bizler yaptığımız çalışmalarla kişi başına düşen yeşil alan miktarını 3,72 metrekareye çıkardık. 2020 yılında üretilen reorganize yeşil alan miktarımız 40.786 m2. Yine 2020 yılında şehrimizin farklı noktalarında dikilen yetişkin ağaç sayısı 2025 adet” dedi.

713 ARAÇLIK OTOPARK ÜRETİLDİ

Başkan Taban, her yıl binlerce aracın İnegöl trafiğine dahil olduğunu hatırlatarak sürdürdüğü açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: “Şehrimizin önemli sorunlarından biri otopark. Bir yandan Fen İşleri Müdürlüğümüz, bir yandan da Park Bahçeler Müdürlüğümüz otopark sorununu gidermek adına gayret sarf ediyor. Fen İşleri Müdürlüğümüz marifetiyle 2020 yılında 310 araçlık otopark üretmiştik. Park Bahçeler Müdürlüğümüz de 2020 yılında 403 araçlık yeni otoparkı şehrimize kazandırdı. Toplamda 713 araçlık otopark üretmiş olduk.”

ŞEHRE DEĞER KATAN PROJELER

“Çalışmalarımız bunlarla da sınırlı kalmadı. Şehrimizin Bursa istikametinden girişinde bulunan Yenice Köprülü Kavşağında yapılan düzenleme sonrası, bu bölgenin peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları da Park Bahçeler Müdürlüğümüz marifetiyle gerçekleştirildi. Ayrıca Bursa-Ankara Karayolu orta refüjü peyzaj çevre düzenlemesi çalışmaları da 2020 yılında başladı. Şuan çalışmalar sürüyor. Vizyon projelerimizden olan Kanal İnegöl Projesi de yine 2020 yılında startını verdiğimiz, 2021 yılı sonunda tamamlanacak çalışmalarımızdan.”

RUTİN ÇALIŞMALAR DA DEVAM ETTİ

“Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından sürdürülen rutin çalışmalarımız da var. Yıl içerisinde düzenli olarak yaptığımız bu çalışmalar da; budama çalışmaları, çim biçme çalışmaları, sulama çalışmaları, ilaçlama çalışmaları, bakım-onarım çalışmaları, park ve yeşil alan temizlik çalışmaları ile karla mücadele çalışmaları.”

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber