Geri Dön
MerkezDOSABSİAD Başkanı Çevikel: “Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlarla krizlere direnç göstermeliyiz

DOSABSİAD Başkanı Çevikel: “Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlarla krizlere direnç göstermeliyiz

DOSABSİAD Başkanı Çevikel: “Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlarla krizlere direnç göstermeliyiz

DOSABSİAD Başkanı Çevikel: “Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlarla krizlere direnç göstermeliyiz

Cansel ORUÇ/BURSA,(DHA)-DOĞALGAZDA yaşanan tedarik sorununun üretici açısından ciddi riskleri beraberinde getirebileceğini söyleyen Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Nilüfer Çevikel, “Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlarla krizlere karşı direnç göstermeliyizö dedi.
DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, İran’ın teknik arıza gerekçesi ile 10 gün süreyle Türkiye’ye gaz iletimini durdurmasının ardından BOTAŞ’ın, yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallerine yönelik gaz arzında kısıtlama kararının yanı sıra sanayinin elektrik tüketiminde de kısıtlamaya gidilmesinin endişelere yol açtığını söyledi. İş dünyasının üretim stresi yaşamadan planlama yapmasının kritik önemde olduğunu belirten Çevikel, arzın talebi yeterince karşılayamaması sonucu dünyada ortaya çıkan enerji krizinin iyi okunması ve çözüm noktasında uzun vadeli adımlar atılması gerektiğine dikkat çekti. DOSABSİAD Başkanı Çevikel, “Türkiye, yer aldığı coğrafyanın en güçlü üretim merkezlerinden biri olma yolunda hızla ilerlerken daha fazla üretim için en temel ihtiyacımız enerji. Enerjiyi yoğun kullanan sektörlerin, kısıtlama yapılacağına dair açıklama yapılmasıyla üretim ve planlama konusunda stres yaşaması, sürdürülebilir üretimimizi sekteye uğratabilecek potansiyelde. Hâlihazırda artan enerji maliyetlerine rağmen fedakârlık gösterip, üretimi sekteye uğratmayan sanayicimizin enerji arzı konusunda da endişe yaşamasına sebep olan tüm faktörlerin ortadan ivedilikle kaldırılmasını temenni ediyoruz. Zira ürerimde yaşanan sorun, yalnızca sanayiciyi etkileyecek nitelikte değil. Üretimin azalması sonucu ortaya çıkacak yüksek fiyatlamanın enflasyonu tetikleyeceği ve enerji krizinin beraberinde getireceği elektrik kesintileri de hesaba katılmalıdır" dedi.
‘YEŞİL MUTABAKATA ODAKLANMALIYIZ’
Doğalgaz arzındaki kısıtlama birlikte sanayi tesislerinin elektrik tüketiminde de kısıtlamaya gidilmesinin enerji arzı sorununu daha da zorlu hale getirdiğini kaydeden Çevikel, “Enerji krizi, tüm alanlarda kendini gösteriyor ve maliyetleri anormal şekilde etkiliyor. Türkiye olarak enerjide dışa bağımlılığımızı azaltarak ileride yaşanacak daha büyük krizlere karşı direnç oluşturabiliriz. Bu bakış açısıyla atılabilecek en sağlıklı adım, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmaktır. Özellikle Yeşil Mutabakat Çağrısı ile sanayicilerimizin gündeminde önemli yer tutan yeşil enerji konusunda gereken özeni göstermeliyiz. Sürdürülebilir üretim ile ihracat pastasından aldığımız payı büyütmek istiyorsak; dışa bağımlılığımızı azaltıp yaşanan enerji krizlerini minimum hasarla atlatmanın yanı sıra üretim planlamalarında tasarruf odaklı planlamaları da hazırlayıp uygulamalıyız" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber