Geri Dön
MerkezRUMELİSİAD Başkanı Alp: Asgari ücret sanayide daha yüksek olmalı

RUMELİSİAD Başkanı Alp: Asgari ücret sanayide daha yüksek olmalı

RUMELİSİAD Başkanı Alp: Asgari ücret sanayide daha yüksek olmalı

RUMELİSİAD Başkanı Alp: Asgari ücret sanayide daha yüksek olmalı

Osman SAK/BURSA, (DHA)-ASGARİ ücretle ilgili açıklama yapan Rumelili Yönetici Sanayici ve İşadamları Derneği (RUMELİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zarif Alp, "Asgari ücret sisteminin, sanayi ve sanayi dışı alanlar olarak ayrılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zarif Alp, sanayide asgari ücret uygulaması hakkında yazılı basın açıklaması yayınladı. Konjonktürel gelişmelerin de etkisiyle küresel ekonominin zorlu dönemlerden geçildiğinin hatırlatıldığı açıklamada Zarif Alp, "Ülkemizde de özellikle yüksek enflasyon ve alım gücünün düşmesine bağlı olarak yaşanan hayat pahalılığı, gün geçtikçe etkisini daha da hissettiriyor. Bu zorlu süreçte yüksek maliyetlere, tedarik sorunlarına ve likiditeye ulaşma zorluklarına rağmen sanayi sektörü, ülke ekonomimizin lokomotifi olmaya devam ederek büyümeye önemli katkılar sağlamış, sağlamaya da devam etmektedir. Tabii enflasyonist ortamda yaşanan zorluklar hem çalışanları hem de işverenleri etkiliyor. Devletimizin, asgari ücretle ilgili açıklayacağı kararı herkes gibi bizler de yakından takip ediyoruz. Tüm kesimlerin enflasyon karşısında ezilmesini önleyerek, bu zorlu süreci daha rahat atlatması amacıyla devletimizin asgari ücrete yönelik desteğini sürdürmesi çok önemli. Asgari ücretle ilgili alınacak kararda da mutlaka hem çalışanların hem de işverenlerin durumunun gözetilmesi gerekiyor” dedi.
'ASGARİ ÜCRET SANAYİDE DAHA YÜKSEK OLMALI'
Türkiye’de son yıllarda sanayide çalışacak iş gücü anlamında personel ihtiyacının had safhaya çıktığını ifade eden Başkan Alp, “Tam da bu noktada sanayide çalışmaya insanlarımızın toplu olarak yönlendirilmesinin büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu bilinçle asgari ücret sisteminin, sanayi ve sanayi dışı alanlar olarak ayrılması gerektiğini düşünüyoruz. Dahası, iş gücünü sanayiye çekebilmek adına asgari ücret, sanayide daha yüksek olmalı. İş dünyası olarak, bu konuda bizim payımıza düşen adımları atmaya hazırız. Biliyoruz ki Türkiye’nin hızlı büyümesi nitelikli iş gücü ve katma değerli üretim ile olacaktır. Eminiz ki sanayi dışı alanlarda hizmet gösteren firmalarımız için de bu sürecin faydası ziyadesi ile olacaktır. Bununla birlikte, geçmişten bu yana ülke ekonomimizde büyümenin itici gücü olan sanayi sektöründe sürdürülebilir büyüme için destekler artarak devam etmeli. İş dünyası temsilcileri olarak bizler, maliyetlerdeki artışlara ve tedarik sorunlarına rağmen ülkemize katkı sağlama hedefiyle üretmeye ve yatırımlara devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber