Geri Dön
MerkezSokak hayvanları için modern tesis

Sokak hayvanları için modern tesis

Sokak hayvanları için modern tesis

Sokak hayvanları için modern tesis

hasan BOZBEY/BURSA, (DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi için hazırlıklarını sürdürüyor. Ormanlık alanda hiçbir ağaca zarar verilmeden gerçekleştirilecek proje alanında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yatırımı 2022 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Nilüfer ilçesi sınırlarındaki orman arazisine kurulacak Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen yaklaşık 31 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek. Bünyesinde ameliyathane binası, kuduz müşahade binası, bahçeli yaşam ünitesi, tedavi ünitesi, yavrulu anne tedavi ünitesi, personel binası, su deposu ve LNG tesisi bulunacak projenin ikinci etabında ise hayvan çeşitliliği ve büyüklüğüne göre merkez alanı 200 dönüme kadar yayılabilecek. Orman arazisindeki tek bir ağaca bile zarar vermeyecek şekilde tasarlanan projede yeşil varlığı öne çıkarılacak ve sokak hayvanları için doğal bir yaşam alanı oluşturulacak. Çevre duvarı ve tel-çit imalatlarının başladığı proje alanını inceleyen, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projeyi önümüzdeki yılsonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Pandeminin ilk dönemlerinde dükkanların kapalı olması nedeniyle sokak hayvanlarının da büyük sıkıntıya düştüğünü hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, mahalle gönüllüleri ile düzenli besleme faaliyetleri, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Ama biz baştan beri çok daha kurumsal bir merkezde, çok daha hijyenik ve modern şartlarda can dostlarımıza hizmet vermeyi istediğimizi söylemiştik. Şimdi Orman’dan aldığımız tahsisatla da Gümüştepe Mahallesi'nde yaklaşık 31 bin metrekare alanda çalışmalara başladık. İnşallah zaman içerisinde etap etap bu proje genişleyecek” dedi. Hayvan sağlığına yönelik birimlerin yanı sıra proje dahilinde yürüyüş yolları, pergolalar, etkinlik ve çocuk oyun alanlarının da yapılacağını söyleyen Aktaş, “Amacımız gelen vatandaşlarımızı burada ağırlamak, hayvan sahiplenmelerini sağlamak ve özellikle okullarımızı burada misafir ederek çocuklarımızdaki hayvan sevgisini artırmak. Yine araçla gelenlerin sorun yaşamaması için otoparklarımız bulunacak. Çevre duvarı ve tel-çit imalatlarında başladık. Mümkün olduğu kadar ağaç nakli yaparak, ağaç kesimi yapmadan doğaya uygun şekilde çalışıyoruz. Yine Misi mahallemizin ihtiyaçlarını düşünerek, bir Hıdrellez etkinlik alanı oluşturuyoruz. İnşallah nasip olursa 2022 sonunda da bu imalatı bitirip, Bursa'ya kazandırmış olacağız” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber