Geri Dön
DenizliDenizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan: “Denizli'miz bu sene sıkıntısız bir yaz geçirecek"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan: “Denizli'miz bu sene sıkıntısız bir yaz geçirecek"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan: “Denizli'miz bu sene sıkıntısız bir yaz geçirecek"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan: “Denizli'miz bu sene sıkıntısız bir yaz geçirecek"

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA) - DENİZLİ Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli'nin önümüzdeki 50 yıl içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirilen Akbaş Barajı ile İçme Suyu Arıtma Tesisinde incelemede bulundu. Başkan Zolan, dev yatırımın hizmete girmesine sayılı günler kaldığını belirtip; "Denizli'miz bu sene sıkıntısız bir yaz geçirecek" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kentin 2050 yılına kadar içme suyu sorununu çözülmesinde büyük öneme sahip Honaz ilçe sınırları içinde yer alan Akbaş Barajı ile yapımında sona gelinen İçme Suyu Arıtma Tesisinde incelemede bulundu. İnceleme gezisine Başkan Osman Zolan'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürü Niyazi Türlü, Devlet Su İşleri (DSİ) Denizli Şube Müdürü Kemal Özsoy ve beraberindekiler katıldı. İlk olarak Akbaş Barajı'nda incelemede bulunan Başkan Zolan daha sonra günlük 100 bin metreküp suyun arıtılacağı Denizli İçme Suyu Arıtma Tesisini gezdi. Çevre düzenlemesi yapılacak tesisin test aşamasının başarıyla sürdüğü, kısa süre sonra ise yüzde 100 verimle hizmete gireceği belirtildi.

Başkan Osman Zolan, 2017 yılında tamamlanan Akbaş Barajı'nın Denizli'nin içme suyu ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldığını söyledi. Akbaş Barajı'nın özellikle Denizli'nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacına yanıt vereceğine dikkati çeken Başkan Zolan, "Burası Honaz Dağı'nın tertemiz kar sularının biriktiği bir baraj. Suyun kirlenme riskinin en düşük olduğu bir noktadayız. Akbaş Barajı'ndan iletim hatları ile gelecek içme suyu Honaz ilçesinin Karateke Mahallesi'nde inşa edilen arıtma tesisimize taşınacak. Modern tesisimizde arıtılan suyumuz daha sonra şehrimize ulaşacak. Barajımız Denizli'mize 50 yılı aşkın bir süre hizmet edecek. Barajımızın doluluk seviyesi yüzde 60 civarında ve daha da artmasını arzu ediyorum. Bu, şu anda ihtiyacımızı karşılayacak bir seviyede, herhangi bir sıkıntı yok. Denizli'miz bu sene sıkıntısız bir yaz geçirecek. Akbaş Barajı'ndan gelecek suyumuz arıtma tesisinde gerekli işlemlerden geçirildikten sonra şehrimize vermeye başlayacağız" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber