Geri Dön
EdirneAK Parti Edirne İl Başkanı İba: Çerkezköy-Kapıkule tren hattının yüzde 50'si tamamlandı

AK Parti Edirne İl Başkanı İba: Çerkezköy-Kapıkule tren hattının yüzde 50'si tamamlandı

AK Parti Edirne İl Başkanı İba: Çerkezköy-Kapıkule tren hattının yüzde 50'si tamamlandı

AK Parti Edirne İl Başkanı İba: Çerkezköy-Kapıkule tren hattının yüzde 50'si tamamlandı

EDİRNE,(DHA)- AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi'nde Çerkezköy-Kapıkule arasındaki çalışmaların yüzde 50'sinin tamamlandığını söyledi. 
Türkiye'nin Avrupa ile yüksek standartla demir yolu bağlantısını sağlayacak olan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi'nde çalışmalar sürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, toplam uzunluğu 229 kilometre olan hattın Çerkezköy-Kapıkule arasındaki 153 kilometrelik kısmının yaklaşık yüzde 50’sinin tamamlandığını belirterek, şöyle konuştu:
"Proje tamamlandığında Halkalı-Kapıkule arası trenle seyahatin süresi 4 saatten 1.5 saate, yük taşıma süresi 6.5 saatten 2.5 saate düşecek. Tamamen çevre dostu olarak devam eden projemizde ilk günden itibaren doğal yaşama saygı duyularak canlılara zarar vermeden çalışılıyor. Demir yolu projemiz Avrupa’yı Asya’ya bağlayan konumu nedeniyle özellikle ticaretin odak noktası olacak sadece Edirne’ye değil bölgeye de Türkiye’ye de katma değer sağlayacak ekonomik, sosyal, kültürel gelişimi de destekleyecektir. Edirne’yi turizmin ve ekonominin merkezi yapma yolunda önemli bir adım olan projemiz boyunca desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza buradan tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Edirnemize yapılan bu yatırımın tüm bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Projemiz bittiğinde trenlerimiz çok daha hızlı olacak."
Yapımına 2019 yılında başlanan proje kapsamında Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar sürüyor. 153 kilometre uzunluğundaki çift hatlı projede yer alan 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadüğün yapımına devam ediliyor.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber