Geri Dön
EdirneDiyar-ı Rum'dan Rumeli'ye Üç Gönül Eri Paneli gerçekleştirildi

Diyar-ı Rum'dan Rumeli'ye Üç Gönül Eri Paneli gerçekleştirildi

Diyar-ı Rum'dan Rumeli'ye Üç Gönül Eri Paneli gerçekleştirildi

Diyar-ı Rum'dan Rumeli'ye Üç Gönül Eri Paneli gerçekleştirildi

EDİRNE,(DHA)-TRAKYA Üniversiteler Birliği'ne üye üniversitelerin iş birliği ile ‘Diyar-ı Rum'dan Rumeli'ye Üç Gönül Eri: Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran’ başlıklı bir panel düzenlendi. Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen panelde Türk dil, kültür ve medeniyet tarihinde önemli bir yere sahip üç mümtaz şahsiyet hayatı, çok yönlü kişiliği ve eserleri ile ele alındı.
Trakya Üniversiteler Birliği'ne üye Trakya, Kırklareli, Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal ve Bandırma Onyedi Eylül üniversiteleri tarafından TÜB etkinlikleri kapsamında ‘Diyar-ı Rum'dan Rumeli'ye Üç Gönül Eri: Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran’ başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde çevrim içi gerçekleştirilen panel, üniversitenin resmi YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı.
2021 yılının ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’, ‘Hacı Bektaş Veli Yılı’ ve ‘Ahi Evran Yılı’ olarak anılması vesilesiyle düzenlenen panelin açılış konuşmalarını Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür yaptı.
İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Şahin ve Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Maden’in konuşmacı olarak yer aldığı panelin moderatörlüğünü ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş üstlendi.
Panelin açılış ve selamlama konuşmasını yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, güzel ahlak sahibi olmanın bir öğreti bir gönül ve sabır işi olduğunu dile getirerek, önce güzel ahlak sahibi olmak sonrasında da gönülde var olan güzel ahlakın etraftaki diğer insanlarla paylaşmak gerektiğini söyledi.

Panelde açılış konuşmalarının ardından İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, ‘Fütüvvetnâmelerdeki Kıssaların Diliyle Ahilik’, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Şahin, ‘Yunus Emre'nin Hayatı ve Tesirleri’ başlıklı sunum yaptı. Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Maden ise ‘Hikmet Kapısı Hacı Bektaş Veli'nin Hayatı, Eserleri ve Fikirleri’ başlıklı birer konuşma gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber