Geri Dön
EdirneDünya Kanser Günü'ne Doğru

Dünya Kanser Günü'ne Doğru

EDİRNE (AA) - Edirne Sağlık Müdürlüğü, kanserde erken tanı olanakları konusundaki farkındalığın artırılması gerektiğini belirtti.

Edirne Sağlık Müdürlüğünden 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, kanser hastalığına karşı çeşitli çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Kanserin dünya genelinde artan bir sağlık problemi olduğunu buna karşın kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olduğuna işaret edilen açıklamada, bu nedenle her yıl 4 Şubat tarihinin Dünya Kanser Günü olarak değerlendirildiğini dile getirdi.

Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2013 yılında yayımladığı Dünya Kanser Bildirgesi'nde de ana hedefin, "kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesiyle kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin artırılması" olarak belirlendiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Kanserde erken tanı programları, toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmalıdır. Bu konuda da ülkemizde önemli çalışmalar yürütülmekte olup her ilimizde açılan Kanserde Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerimizin (KETEM) sayısı 2014 itibarıyla 7’si mobil olmak üzere 126’ya ulaşmıştır. Meme, serviks ve kolorektal kanser taramaları bu merkezlerde ücretsiz olarak yapılmakta olup yapılan kanser tarama sayısı, hem Türkiye genelinde hem de birinci basamak düzeyinde rekor kırmıştır. 2014 yılında sadece birinci basamakta 2012 yılında yapılan 146 bin meme kanseri taraması 335 bine, rahim ağzı taramaları 214 binden 510 bine, kolorektal taramalar ise 59 binde 774 bine çıkmıştır. Kanser taramalarına Aile Hekimlerimizin entegrasyonu sürecinin tamamlanması ve KETEM sayılarının arttırılarak 2018’e kadar 254’e çıkarılması hedeflerimizle bu sayıların çok daha yüksek değerlere ulaşması hedeflenmektedir."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber