Geri Dön
EdirneEdirne Araştırmaları Sempozyumu başladı

Edirne Araştırmaları Sempozyumu başladı

Edirne Araştırmaları Sempozyumu başladı

Edirne Araştırmaları Sempozyumu başladı

Uğur AKAGÜNDÜZ/EDİRNE, (DHA)-EDİRNE’de Trakya Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi iş birliğiyle 12-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ‘Edirne Araştırmaları Sempozyumu’ başladı. 10 üniversiteden toplam 40 bilim insanının bir araya geldiği sempozyumun açılışında konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; “Edirne’yi iyi anlatırsak; medeniyetimizin nereden gelip gittiğini daha iyi anlayacağız. O yüzden Edirne çok önemli” dedi.

Trakya Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi iş birliğinde 12-14 Mayıs tarihleri arasında ‘Şehir Kültürü’ başlığıyla düzenlenen Edirne Araştırmaları Sempozyumu başladı. Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’ndeki Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun açılış töreni gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı sempozyum, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılış töreninde Balkan Senfoni Orkestrası da mini bir konser verdi.

‘EDİRNE ÖNEMLİ BİR ÜS’

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, açılış konuşmasında sempozyuma 10 farklı üniversiteden 40 bilim insanının bir araya geldiğini söyledi. İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül ise Edirne’nin tarihte çok önemli bir yer tutan şehir olduğunu belirterek; “Edirne’nin tarihi ve kültürel önemine İstanbul’dan baktığımda, tarihten geleceğe aktarılması konusunda çok önemli bir üs olduğuna inanıyorum. Stratejik lokasyonu, kültürel ve tarihi zenginlikleri açısından Edirne, Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birisidir” dedi.

‘İSTANBUL’A EŞ BAŞKANLIK YAPMIŞ’

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da Edirne’nin 8 bin 400 yıllık tarihi ile Batı medeniyetlerinin karşılaşma noktası olduğuna dikkat çekerek; “Bilinen 16 meydan savaşıyla yeryüzünde belki de en çok meydan savaşının yapıldığı yer olan ve kültürlerin buluşma noktası, İpek ve Roma yollarının geçtiği stratejik noktadır. Osmanlı’nın da çok dikkatini çekmiş ve fethedildiği anda hemen başkent yapılmış bir özel topraktır. Çok hızlı bir inşa aşaması ve 92 yıl başkentlik. İstanbul’u fetheden, Fatih’i bünyesinde doğuran, yetiştiren memleket. Aslında İstanbul fethedildikten sonra bile bir eş başkent gibi padişahın buraya gelmesiyle devletin de geldiği, 1800’lerin sonuna kadar eş başkent olarak devam etmiş” ifadelerini kullandı.

‘EDİRNE HAFIZASINI YİTİRMİŞ’

Edirne’nin 4 büyük işgal ile nüfusunu ölüm ve göç ile kaybettiğini söyleyerek; “Maddi, manevi değerlerini yangın ve yağma ile kaybetmiş. Pek çok eseri kayıtlı olmasına rağmen göremediğimiz eserleriyle hafızasını, kendi benliğini yitirmiş. Balkan göçleriyle yeni gelen nüfus ile de biraz mirasyedi ama hangi mirasın olduğunu çok da bilmeyen bir yapıyla devam ediyor. Aslında bu biraz da Türkiye’nin hikâyesi, sadece Edirne’nin değil. Biz, Edirne’yi iyi anlatırsak; medeniyetimizin nereden gelip gittiğini daha iyi anlayacağız. O yüzden Edirne çok önemli. Bir elmas, yere düştü, çamurlandı diye değerinden bir şey kaybeder mi? Şimdi o elması alıp yıkamak, parlatmak ve layık olduğu yere asmanın zamanıdır. Bu bilimsel şölenler de buna hizmet ediyor” diye konuştu.

13 MAYIS’TA OTURUMLAR TAMAMLANACAK

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumdaki ilk oturum, Türk dönemi Edirne tarihi konusunda düzenlendi. Başkanlığını Prof. Dr. Zeynep Tarım’ın yaptığı oturumda; ‘Edirne: Tarihi sürece genel bir bakış’ konusunda Prof. Dr. Feridun Emecen ve ‘Osmanlı mimarisinin gelişiminde Edirne’nin yeri’ konusunda Prof. Dr. Baha Tanman sunumlarını gerçekleştirdiler. Sempozyum, 13 Mayıs Cuma günü saat 17.00’de düzenlenecek kapanış oturumu ile sona erecek.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber