Geri Dön
EdirneEdirne'de, toplu ulaşımda sefer başı dezenfeksiyon başladı

Edirne'de, toplu ulaşımda sefer başı dezenfeksiyon başladı

Edirne'de, toplu ulaşımda sefer başı dezenfeksiyon başladı

Edirne'de, toplu ulaşımda sefer başı dezenfeksiyon başladı


Olgay GÜLER / EDİRNE (DHA), EDİRNE Belediyesi, yüz yüze eğitimin başlamasıyla yoğunluğun arttığı şehir içi ulaşımda sefer başı dezenfeksiyon uygulamasına geçti. 

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'nde (ETUS) okulların açılmasıyla birlikte mesai saatleri yoğunlaşırken, belediye de hijyen tedbirlerini arttırdı. Sabah erken saatlerden itibaren şehir içi ulaşım sağlanan araçlarda, belediyeye bağlı ekipler seferi biten araçları dezenfekte ederken, sistemde görev yapan aşısız şoför de kalmadı. 

'TÜM ŞOFÖRLERİN AŞILARI VAR, ARAÇLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR'

Dezenfeksiyon çalışmasına katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, vatandaşların sağlığını riske atmamak adına tüm önlemlerin alınmaya devam ettiğini söyledi. Yüz yüze eğitim ile beraber Türkiye genelinde hareketliliğin arttığını hatırlatan Gürkan, "Yüz yüze eğitim ile beraber bütün Türkiye de mobilite arttı. Taşıma pandemi öncesi döneme döndü. Edirne Toplu Ulaşım Sisteminde çalışan tüm şoförlerin aşıları var. Aşı kartları yanlarında hazır. Aşı olmamış hiçbir şoförümüz yok. Toplu ulaşımda çalışan tüm şoförler aşılı. Her araçta el dezenfektanları var. Her seferden sonra seferini bitirdikten sonra araç baştan sona dezenfekte ediliyor. Akşam servisi bittikten sonra bir kere daha komple dezenfekte edilerek bir sonraki güne hazır hale geliyor" dedi.

'YOLCU TAŞIMADA YARI YARIYA DÜŞÜŞ VAR'

Okulların yüz yüze eğitime açıldığı dönemle, 2019 yılının aynı dönemindeki yolcu yoğunluğuna dair rakamları da paylaşan Gürkan, "Okulların yüz yüze eğitime başladığı ilk hafta 2019'da 202 bin yolcu taşımışız. 2020'de 95 bin ki daha sonra biliyorsunuz kapanma geldi.Bu yılda 116 bin, yani neredeyse yarı yarıya bir düşme söz konusu. Günlük ortalama yolcu sayısı aynı dönemde 2019'da 40 bin iken 2020'de 19 bine düşmüş. Bu yıl da 23 bin düşmüş. Neredeyse burada da yarı yarıya bir düşüş söz konusu.  Günlük ortalama sefer sayısı 2019'da bin 643, 2020'de 944 bu yıl da okulların açıldığı ilk hafta günlük bin 25 sefer yapılmış" diye konuştu.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber