Geri Dön
EdirneTRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN ’HAYAT AĞACIM’ PROJESİ BASINA TANITILDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN ’HAYAT AĞACIM’ PROJESİ BASINA TANITILDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN ’HAYAT AĞACIM’ PROJESİ BASINA TANITILDI

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen, Balkan Arboretumu’nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabının tamamlanacağı ’Hayat Ağacım’ isimli projesinin basına tanıtımı yapıldı.
Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde bulunan rektörlük binasında, ’Hayat Ağacım’ projesi ile ilgili düzenlenen basın toplantısına, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal Soytürk, proje ile ilgilenen öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
YÖRÜK: "BİLİMSEL BİLGİNİN BURADA PRATİĞE DÖKÜMÜ OLACAK"
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, proje dahilinde özellikle Trakya ve Balkan bitki türlerini barındıran Balkan Arboretumu’nun birinci etabının tamamlanmasının beklenildiğini belirterek, "Bu proje öncesinde tabi ki önemli bir altyapı oluşturduk. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü bizim merkezimizin direktörü hocamız ve diğer hocalarımızın gayretleriyle ortaya çıkan bir bilimsel bilginin burada pratiğe dökümü olacak" diye konuştu.
ZÜLFİKAR: "BÖLGE TANITIMINA YÖNELİK GİRİŞİM VE İŞBİRLİKLERİNİN GELİŞMESİ SAĞLANACAK"
Proje Koordinatörü ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar da projeyle ilgili teknik bilgiler vererek, "Bölgede kültür ve turizmin gelişmesi, bölge tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerinin gelişmesi sağlanacak. Hedef grupların gezi, etkinlik, araştırma ihtiyaçlarını karşılayacak donatı alanları da oluşturulacak" dedi.
HACIOĞLU: "PROJE VASITASIYLA DOĞAL ORTAMLARI DA İNSANLARIMIZ GÖRECEKLER"
Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ise Edirne’nin tarihi ve kültürel değeri olduğunu hatırlatarak, "Dolayısıyla genelde turizm destinasyonu açısından tarihi ve kültürel değerlere önem veren insanların çok sıkça geldiği bir yer. Artık bu proje vasıtasıyla doğal ortamları da insanlarımız görecekler. Biz buranın destinasyon alanı olarak ilan edilmesinde de elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.
SOYTÜRK: "DERSİMİZ EDİRNE VE BU PROJEDE BİR MÜFREDATI OLUŞTURACAKTIR"
Edirne İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal Soytürk, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak proje hakkında heyecanlı olduklarını dile getirerek, "Biz kültür ve turizmin gelişmesine ve bölgenin tanıtılmasını çok anlamlı bir proje olarak görüyoruz. Dersimiz Edirne ve bu projede bir müfredatı oluşturacaktır. Bu anlamda öğrencilerimiz adına burayı gezdirmek istiyoruz. Bu proje öğrencilerimiz açısından çok önemli bir yerde olacaktır, hem çevre duyarlılığı ve sevgisi kazandırmak adına" dedi.
Basın toplantısının ardından Rektör Yörük ve beraberindeki heyet basın mensuplarıyla birlikte Balkan Arboretumu’nun birinci etabının tamamlanacağı yeri gezerek, incelemelerde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber