Geri Dön
Gaziantep Araban Ovası'nda 'Beyaz Altın' Hasadı Başladı

Araban Ovası'nda 'Beyaz Altın' Hasadı Başladı

Araban Ovası'nda 'Beyaz Altın' Hasadı Başladı

Yaklaşık 40 bin dönüm civarında sarımsak ekili tarım arazisinin bulunduğu Araban Ovası’nda, beyaz altın olarak nitelendirilen sarımsağın hasadı başladı.
Gaziantep’in Araban ilçesindeki ovalarda üreticisinin beyaz altın olarak nitelediği sarımsak hasadı başladı. Bu yıl yüksek rekolte Araban Ovası’ndaki üreticileri sevindirirken, yurt içi ve yurt dışında önemli pazara sahip sarımsakta bu yıl toplam 80 bin ton ürün bekleniyor. Çevre il ve bölgelerden gelen mevsimlik işçiler tarafından toplanan sarımsak, kilogramı 4 ile 4.5 TL arasında toptan alıcısını buluyor.
Bölgede yetişen sarımsağa kalitesi nedeniyle Kastamonu, Mersin, İstanbul ve Ankara gibi illerden de tüccarlar ilgi gösteriyor. İstanbul Bayrampaşa halinde toptan kabzımallık yapan ve her yıl hasat döneminde Araban Ovası’na gelerek toptan sarımsak alımı yapan tüccar Mehmet Hanifi Uygur, sarımsağın kalitesi nedeniyle Araban Ovası’nı tercih ettiğini ifade etti. Uygur, "Her yıl hasat döneminde Araban Ovası’na gelip buradan sarımsak alırım. Aldığım malı İstanbul Bayrampaşa halindeki toptan satış yaptığım iş yerime nakliye ediyorum. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Araban sarımsağının kalitesinin 10 numara. Bende müşterilerim de aldığımız sarımsaktan memnun" dedi.
Arabanlı sarımsak üreticilerinden Şıh Mehmet Bilekçi ve Cumali İlik de meşhur Araban sarımsağının kalitesinin Arabanlı çiftçiler olarak her yıl kazancını arttırdığını ifade etti.

Kastamonu ve Mersin’den de ilgi görüyor
Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, bu yıl rekoltenin ve kalitenin yüksek olmasının çiftçileri sevindirdiğini ifade ederek, hasat döneminde Kastamonu, İstanbul, Ankara, Mersin başta olmak üzere ülkenin her bölgesinden tüccarların ilgi gösterdiğini ifade etti. Doğan, yurt dışına ihracat yapan tüccarların da ilgi gösterdiğini kaydederek, "Araban Ovası’nda sarımsak üretimine başlanıldığı tarihten bu yana hem ilçenin hem de yurt genelinde sarımsak üretimi yapılan bölgelerin tohumluk sarımsak ihtiyacı da meşhur Araban sarımsağı ile karşılanıyor. Tohumluk sarımsak ile birlikte hem ilçe hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlanıyor. Bölgede de sarım ekimi, her geçen gün artması da sevindiriyor" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber