Geri Dön
GaziantepGAZİANTEP VALİLİĞİ’NDE SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNA ÇÖZÜM ARANDI

GAZİANTEP VALİLİĞİ’NDE SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNA ÇÖZÜM ARANDI

GAZİANTEP VALİLİĞİ’NDE SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNA ÇÖZÜM ARANDI

Son günlerde Gaziantep’te ve çevre illerde Suriyeli sığınmacılara karşı gerçekleştirilen toplumsal olaylarla ilgili Gaziantep Valiliği’nde toplantı düzenlendi.
Düzenlenen toplantıya; Gaziantep Valisi Erdal Ata, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Merkez İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, Şube Müdürleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve gazeteciler katıldı.
Toplantının açış konuşmasını yapan Gaziantep İl Emniyet Müdürü Ali Gezer, Suriyelilerin karışmış oldukları asayiş olaylarının istatistiki verilerini katılımcılarla paylaştı. Gezer, Suriyeli mültecilerin karıştıkları asayiş olaylarının şehirdeki toplam genel asayiş olayları içerisinde küçük bir yüzdelik dilimi kapsadığını kaydetti. Gezer, basında Suriyeli sığınmacılar ile ilgili çıkan birçok olayın abartıldığını belirterek slayt şeklinde gazete manşetlerinden örnekler verdi. 250 bin Suriyeli sığınmacının Gaziantep’te bulunduğunu tahmin ettiklerini aktaran Gezer, “İç karışıklıkta açık kapı uygulaması uygulanmıştır. Cinsiyeti, dini yaşı ne olursa olsun gelen herkes açık kapı politikası neticesinde ülkeye kabul edilmiştir. İlimizde bugün itibariyle ikamet eden 3 bin 840, 4 kampımızda 33 bin 383 koordinasyon ve kayıt merkezlerimizde ise 166 bin 974 olmak üzere 204 bin 197 Suriyeli misafir mevcuttur. Tahminimiz 45-50 binin altında kayıt altına alınmayı bekleyen Suriyeli misafirlerimizin olduğunu tahmin etmekteyiz. Genel toplam olarak 250 bin Suriyeli misafirimiz olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.
Gezer’in sunumunun ardından konuşmasını gerçekleştiren Gaziantep Valisi Erdal Ata da Suriyeli mültecilerle ilgili olarak sosyal medya aracılığı ile örgütlenen gurupların konunun hassasiyetinin farkında olmadıklarını ve toplumda infiale sebep olacak şekilde hareket ettiklerini belirtti. Basın mensuplarına da seslenen Vali Ata, konunun hassasiyetine dikkat çekti ve basın mensuplarının bu konu üzerinde daha dikkatli haber yapmaları ricasında bulundu.
Suriye ile Türkiye’nin tarihsel süreç içerisinde güçlü bağları bulunduğuna dikkat çeken Ata, “Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasının ardından Ortadoğu’da cetvelle çizilen sınırlar birçok ailenin dağılmasına neden olmuştur. Kardeşlerin bir kısmı Türkiye sınırında kalırken bir kısmı ise Batılı devletlerin zorlaması ile çizilen sınırların diğer tarafında yani Suriye’de kalmıştır. Suriye 400 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Osmanlı’nın en önemli vilayetleri arasında yer almıştır” dedi
Suriyeli mültecilerin gelmesi ile birlikte ortaya çıkan sorunları aktaran Ata, “Trafik sorunu olan ilimizde 3 yıllık bir süreçte mevcut nüfusa 200 bin ilave insanın gelmesi 4 bin 505 civarında Suriye plakalı aracın trafiğe çıkması var olan trafik sorunun daha da artmasına neden olmuştur. İlimizde bulunan Suriyelilerin iş piyasasına girmesi ve bizim vatandaşlarımıza göre daha ucuz çalışmaları, kayıt dışı çalışmaları, vergisiz sigortasız çalışmaları ister istemez bizim vatandaşlarımızın iş bulmasını zorlaştırmakta ve tepkisini çekmektedir. Son aylarda nispeten ekonomik durumu iyi olan Türkiye’ye gelirken yanında birikimlerini getirip iş yeri açan çeşitli Suriyeli insanlarımızın olduğunu görüyoruz. Bunların bir kısmının kayıt dışı çalışıyor olması da haksız rekabete sebep olmaktadır. Aynı işi yapan bizim kendi esnafımız ise bundan zarar görmektedir. Park ve bahçelerde gelişi güzel yaşamaları, toplumsal tepkilerin oluşmasını beraberinde getirmiştir. Son aylarda ilimizde ve çevre illerde yaşanan nahoş olaylar, belirli kesimlerin de bu olayları abartarak anlatmaları, yazılı ve görsel basında bu olayların haber yapılması toplumda infiale sebep olacak bir şekilde provake edilmesi, Suriyelilerin ciddi asayiş olaylarına sebep oldukları trafik kurallarına hiç uymadıkları, park bahçe ve sokakları işgal ettikleri, kadın ve kızlarımızı rahatsız ettikleri, işsizlerimizin işlerini ellerinden aldıkları, esnafımızın ekmeğini elinden aldıkları, vakıfların yardımları Suriyelilere dağıtması gibi dedikodular çevrede dolaşıyor” ifadelerini kullandı.
Sorunların tahlil edilmesinin ardından görüş ve öneriler kısmına geçildi ve Suriyeli sığınmacılar konusuna çözüm arandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber