Geri Dön
GaziantepTEKSTİL VE HAMMADDELERİ SEKTÖR KURULUTOPLANTISI GAİB’DE YAPILDI

TEKSTİL VE HAMMADDELERİ SEKTÖR KURULUTOPLANTISI GAİB’DE YAPILDI

TEKSTİL VE HAMMADDELERİ SEKTÖR KURULUTOPLANTISI GAİB’DE YAPILDI

Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu, İsmail Gülle başkanlığında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında toplandı.
2014 ihracat verilerinin değerlendirildiği toplantıda 2015 yılıyla ilgili yapılacak çalışmalar masaya yatırıldı. İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Koordinatör Başkanı İsmail Gülle başkanlığındaki toplantıya; Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkan Yardımcıları Sami Konukoğlu ve Zeki Kıvanç (AKİB), üyeler Şerafettin Demir (İTHİB), Ahmet Öksüz (İTHİB), Mehmet Teymur (GAİB), A.Fikret Kileci (GAİB), Fatih Doğan (AKİB), İTKİB Genel Sekreter Yardımcısı Göknur Kandil, İTKİB Uygulama Şube Müdürü Mustafa Bektaş, İTKİB Tekstil -Deri-Halı Arge Şb. Şef Hülya Güner, GAİB Genel Sekreteri Fatih Yumuş ve Genel Sekreter Yardımcısı Aydın Kutlu Katıldı.
Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu toplantısında, ihracat ve ithalat istatistikleri genel değerlendirmesi ile 2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve eylem planı kapsamındaki gelişmeler hakkında değerlendirmeler de yapıldı. Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede “Bugün GAİB’in ev sahipliğinde Türkiye’nin her tarafından sektör temsilcilerimizle, İstanbul’dan, Uludağ’dan Ege’den ve Akdeniz’den Sektör Kurulu üyesi arkadaşlarımızla birlikte özellikle tekstilde yaşanan sıkıntıları ve bunlarla ilgili çözüm önerilerini konuştuk. Burada asıl olanTürkiye’nin önünde ciddi bir hedefinin olmasıdır. Dünyadaki gelişmelerden kaynaklanan bazı sıkıntılar var ancak bunları aşmaya çalışıyoruz. 2023 hedeflerini yakalayabilmek için yeni çözümler üretmeye çalışıyoruz. Biz de sektör olarak kendi içimizde ihracat hedefimizi tutturmak için neler yapabiliriz, mevcut tesislerimize nelerkatabiliriz, katma değeri yüksek üretimler için neler yapılabilir” dedi.
SEKTÖRÜMÜZLE İLGİLİ BİRÇOK KONUDA ÇÖZÜM ODAKLI KARARLAR ALINDI
Sektörel sorunlarla ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı ile sürekli diyalog içerisinde olduklarını da belirten Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı İsmail Gülle, “Bugünde bu çerçevede bu sektörün korunması ve sorunlarla ilgili gereken önlemlerin alınması çerçevesinde sektör kurulu olarak karar çözüm önerileri içeren kararlar aldık. İnşallah bu kararları da Sayın Bakanımızın ve Müsteşarımızın desteğiyle uygulamaya sokturmaya çalışacağız. Çünkü Türkiye’nin mevcut sektör alt yapısının ve şuanda ki ihracat konjonktürünün buna ihtiyacı var. Biz mutlaka bu çözümü üretmek durumundayız. Burada Türkiye Tekstil sektörünün önde gelen ve en yüksek miktarlarda ihracat yapan temsilcilerinden oluşan bu kurulun almış olduğu karında uygulanacağını düşünmekteyiz. Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyan önümüzdeki en büyük hedef olan 2023 vizyonunun başarılması yönündeki çalışmalarımız sürecek olup gerek üreticilerimizin gerekse ihracatçılarımızın bu yöndeki çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.
Toplantı sonrası alınan kararların ve sektörel sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin ilgili bakanlıklara iletileceği de açıklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber