Geri Dön

Nahçıvan'daki Ashab-I Kehf Mağaralarına Turist İlgisi

Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde bulunan Ashab-ı Kehf Dini-Medeni Kompleksi, 4 mevsim dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistler tarafından ziyaret ediliyor Kompleksin müdürü Sevdimalıoğlu:"Tüm dünyadan ziyaretçiler geliyor. Kardeş Türkiye'den, İran'dan, Amerika, İngiltere, Fransa, Japonya, Malezya'dan ve Arap ülkelerinden, bütün dünyadan turistlerin geldiğini söyleyebiliriz"Ziyaretçilerden Erdener:"Gezerken insan büyük bir haz alıyor. Kur'an-ı Kerim'de de geçiyor. Böyle dini bir temeli olan bir alanı gezmekten dolayı çok mutluyum"

Nahçıvan'daki Ashab-I Kehf Mağaralarına Turist İlgisi

NAHÇIVAN (AA) - BÜLENT MAVZER - Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ndeki Ashab-ı Kehf Dini-Medeni Kompleksi, yılın her mevsiminde farklı ülkelerden gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Culfa şehrinde bulunan, dünyanın değişik kültürlerinin izlerine rastlanan ve özellikle Müslüman ülkelerden gelenlerin ziyaret ettiği Ashab-ı Kehf mağaraları, başta Türkiye ve İran olmak üzere birçok ülkeden gelen turistlerden ilgi görüyor.

Şehir merkezine karayoluyla 1 saatlik mesafede bulunan mağaralar, inanç turizmi açısından Nahçıvan'ın en büyük turizm merkezi konumunda.

Ashab-ı Kehf Ziyareti Dini ve Medeni Abide Kompleksi Müdürü Qurbanov Qaraj Sevdimalıoğlu, mağaraların inanç turizmi açısından önemli olduğunu söyledi.

Kompleksin bölgenin en değerli turizm alanlarından biri olduğunu anlatan Sevdimalıoğlu, şöyle konuştu:

"Tüm dünyadan ziyaretçiler geliyor. Kardeş Türkiye'den, İran'dan, Amerika, İngiltere, Fransa, Japonya, Malezya'dan ve Arap ülkelerinden, bütün dünyadan turistlerin geldiğini söyleyebiliriz. Mesela, Bakü'de uluslararası bir toplantıya dışarıdan insanlar gelince de gelip burayı ziyaret ediyorlar. Ulu önderimiz Haydar Aliyev burayı devlet işletmesi haline getirdi, Dini-Medeni Kompleks olarak kayıtlara alındı."

Ashab-ı Kehf mağaralarını ziyaret için Türkiye'den gelen Cengiz Erdener ise "Çok güzel ve ilginç bir yer, dini yönden de doyurucu bir yer. Gezerken çok zevk aldım, çok güzel düzenleme yapmışlar. Manevi değeri olduğu için daha önemli, gezerken insan büyük bir haz alıyor. Kur'an-ı Kerim'de de geçiyor, böyle dini bir temeli olan bir alanı gezmekten dolayı çok mutluyum." diye konuştu.

Ziyaretçilerden Hülya Arslan da "Buralar bana huzur verdi, dağlar, doğal yapısı, insanların güzelliği huzur vericiydi. Çok huzurlu bir şekilde Türkiye'ye döneceğim. İnanılmaz bir güzellik. Burayı ziyaret ettiğim için kendimi çok iyi hissediyorum. Çok duygulandım açıkçası. Azerbaycan ve Nahçıvan halkına saygılarımı iletiyorum, çok güzel bir karşılama yaptılar." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber