Geri Dön
İstanbulHAKKARİ’YE İLK UÇAK SEFERİNDE HALAY ÇEKTİLER

HAKKARİ’YE İLK UÇAK SEFERİNDE HALAY ÇEKTİLER

HAKKARİ’YE İLK UÇAK SEFERİNDE HALAY ÇEKTİLER

Hakkari Yüksekova havalimanının faaliyete geçmesinin ardından Türk Hava Yolları ilk seferini yaptı. Atatürk havalimanından havalanan uçakta ilk sefer kutlaması için halay çekildi.
Türk Hava Yolları’nın yurt içinde sefer yaptığı nokta sayısını 48‘e yükselten Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havaalanına bugün ilk sefer yapıldı. İlk yolcular, bu sabah 08.15’de Türk Hava Yolları’nın TK2670 sefer sayılı Airbus A319 tipi uçağıyla Atatürk havalimanından Hakkari’ye uçtu. Daha önce hava ulaşımını Van üzerinden sağlayan Hakkarililer, ilk kez ilçedeki havalimanından seyahat etmenin mutluluğunu yaşadı. Yolcuların dışında ilk uçuş programına Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, Turkish Ground Services Genel Müdürü Nurzat Erkal ve Hakkarili sanatçı Aydın Aydın da katıldı.
İLK UÇUŞ, HAVADA İLK HALAYLA KUTLANDI
THY uçağı havalandıktan sonra sanatçı Aydın Aydın aldı sazı eline. Hakkari yöresine ait Kürtçe ve Türkçe türküler söyleyen sanatçı, daha sonra yolcuları halaya davet etti. Kısa sürede uzayan halay kuyruğu ile Hakkari Yüksekova’ya ilk kez uçuş yapılması yine bir ilk ile kutlandı. Türk Hava Yolları uçağında yapılan ilk halayın ardından Hakkarili vatandaşlar yolculuk sırasında düşüncelerini dile getirdi. Yolculardan Esat Yılmaz uçuş kolaylığı sağlayan herkese teşekkür ederek havaalanının kendileri için büyük bir nimet olduğunu söyledi. Yılmaz, uzun zamandır ihtiyaç duydukları havaalanı için, “Biz çok zorluklar çektik İstanbul’dan Hakkari Yüksekova’ya gitmek için. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucu. Yolculuğumuz iki saate indi. Daha ne isteyebiliriz ki. Bundan daha güzel bir şey olamaz” dedi.
“UÇAKLA GİTMESEK CENAZEYE YETİŞEMEZDİK”
Hakkarili bir diğer yolcu Çağlar Macit de cenaze için Yüksekova’ya gittiğini söyledi. Macit konuşmasında, “Bugün eğer Yüksekova’ya direkt gidememiş olsaydık cenazemize yetişemeyecektik. Önce Van’a sonra minibüsle buraya gelmek bizim 5-6 saatimizi alıyordu, hem de yolculuk risk oranımızı yükselten bir durumdu. Çok ciddi bir hizmet. Memleketimize ve bütün ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese memleketim adına sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
SEFER SAYILARI TALEBE GÖRE ARTACAK
Uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, havaalanının hayırlı olmasını diledi. İlk seferin bir başlangıç olduğunu ifade eden Aycı, talebe göre sefer sayılarının artırılacağını söyledi. Faaliyete başlayan havaalanı hakkında konuşan Aycı, “Bölge insanımızı Türkiye’nin dört bir yanına en hızlı, emniyetli ve konforlu bir şekilde bağlamak üzere uçuşlarımız başlamıştır. Bu güzel havalimanımızla birlikte Hakkari halkı artık Van üzerinden Hakkari’ye gelmeyecek. Artık insanımız doğrudan Hakkari’ye gelecek ve doğrudan Hakkari’den gidecek. Bu anlamda bölgedeki diğer il ve ilçelere de son derece faydalı olduğunu düşündüğümüz bir yatırım. Türk Hava Yolları da buraya uçmaktan onur ve gurur duyuyor” dedi.
BİLET FİYATLARI TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA OLACAK
Uçuş sefer sayıları ve bilet fiyatları hakkında sorulara Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil cevap verdi. İlk uçuşla beraber her gün sefer olacağını açıklayan Kotil, önümüzdeki günlerde Ankara’dan başlayacak olan uçuşla beraber günde iki sefer olacağını söyledi. Bilet fiyatları hakkında da konuşan Temel Kotil, “Bilet fiyatlarına uzmanlar düzeyinde karar veriliyor. Yeni sefere başladığımız Ordu-Giresun ve Hakkari Yüksekova bilet fiyatları Türkiye ortalamasının çok altında olur. Bu yazın çok güzel fiyatlarla herkes Hakkari’ye gidebilir. Bilet fiyatını kimsenin konu edeceğini hiç sanmıyorum” ifadelerini kullandı.
EN UZUN İÇ HAT SEFERİ OLDU
Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havaalanına inen THY uçağının ilk yolcularını Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan çiçeklerle karşıladı. İstanbul-Hakkari arasında başlatılan tarifeli seferler 2 saat 15 dakikalık süreyle Türkiye’deki en uzun iç hat seferi oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber