Geri Dön

“HERKES FİLİPİNLİ BAKICI ARIYOR”

“HERKES FİLİPİNLİ BAKICI ARIYOR”

Damla İnsan Kaynakları İK Müdürü Filiz Şeker, son dönemlerde bebek ve çocuk bakıcısı arayanların çoğunun Filipinli bakıcılarla anlaşmak istediklerini söyledi.
Damla İnsan Kaynakları İK Müdürü Filiz Şeker, son yıllarda bebek veya çocuk bakıcısı arayan ailelerin büyük bir kısmının Filipinli bakıcılarla anlaşmak istediğini söyledi. Şeker , Filipinler’den çalışmak üzere Türkiye’ye gelen bakıcıların İngilizce bilmelerinin ve yatılı bakıcı olarak çalışmaya açık olmalarının bu talebe yol açan başlıca etkenler olduğunu söyleyerek “Günümüzde pek çok aile çocuklarının erken yaşlarda yabancı dil öğrenmeye başlamasını istiyor. Ben ve eşim Vural Şeker de bu grubun içindeyiz. 6 yaşındaki kızımız Dila İngilizce, Arapça ve Rusça konuşabiliyor. Bu durum yabancı bakıcıları sayesinde gerçekleşti” dedi.
Filipinli dadı ve yardımcıların yatılı bakıcı olarak çalışabilmeleri aralarında iş, sosyete ve sanat dünyasının bilinen isimlerinin de bulunduğu müşteriler için önem arz ettiğini belirten Şeker, “Takdir edersiniz ki yoğun bir sosyal hayatı olan, akşam ve gece saatlerinde toplantı ve davetlere katılan aileler yatılı bir bakıcıyı tercih ederler. Ayrıca Filipinli yardımcıları sayesinde kendileri de yabancı dillerini geliştirme imkanı buluyorlar. Önemli bir nokta da şu ki Filipinli bakıcılar çocuklara karşı sabırlı, nazik, sevecen ve anlayışlı davranıyorlar. Bir şeyler öğretirken ne kadar disiplinlilerse oyun ve eğlence zamanlarında da o kadar enerjik ve neşeliler. Buna öğrenmeye açık, konuksever ve uyumlu kişiler olmaları ve ev işlerindeki başarıları da eklenince neden bu kadar arandıkları daha iyi anlaşılıyor” şeklinde konuştu.
Filipinli bakıcı fiyatlarının işin tanımına göre değiştiğini söyleyen Filiz Şeker, “Maaş miktarı, yapılacak işin tanımına bağlı olarak değişiyor. Damla Danışmanlık olarak ülkemizin her kentine bakıcı gönderebiliyoruz ve bakıcının İstanbul dışında çalışması halinde de fiyatlar değişiyor. ’filipinlibakici.com.tr’ isimli bir site ve ’filipinli_bakici’ adlı bir sosyal medya sayfamız var. Halihazırda 12 kişilik profesyonel bir kadroyla eleman seçme ve yerleştirme hizmetleri sunan firmamız 2003’de kuruldu. 2004’den bu yana da Özel İstihdam Bürosu olarak faaliyet gösteriyoruz. Kendimle ilgili olarak şunu söyleyebilirim; aileleri dinlemekten, problemlerini çözmekten ve onları istedikleri özelliklere sahip elemanlarla buluşturmaktan keyif alıyorum. Anne olmak işle ilgili bakış açımı ve hassasiyetimi de etkiledi. İyi bir çocuk bakıcısı ile çalışmanın önemini şimdi çok daha iyi biliyorum zira kızımı dünyaya getirdikten sonra bu benim için de önemli hale geldi” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber