Geri Dön
İzmirÇEŞME’DE HER ŞEY SOKAK HAYVANLARI İÇİN

ÇEŞME’DE HER ŞEY SOKAK HAYVANLARI İÇİN

ÇEŞME’DE HER ŞEY SOKAK HAYVANLARI İÇİN

Çeşme Yarımadası’nda yaşayan doğa ve hayvanseverlerin 2013 yılında kurduğu ÇEŞAL, faaliyetlerine devam ediyor. Alaçatı’da düzenlenen balık avlama turnuvasında stant açarak muhtaç hayvanlar için yardım toplayan dernek üyelerinin şimdiki hedefi Çeşme’de ikinci bir barınak açmak.
Çeşme Alaçatı Hayvanseverler ve Çevre Derneği (ÇEŞAL) Sözcüsü Carolina Telese Okman, tüm duyarlı doğa ve hayvanseverleri dernek çatısı altında buluşmaya çağırdı. Carolina Telse Okman, şu an Çeşme’de ikinci bir barınak için çalışmalar sürdürdüklerini ayrıca hayvan rehabilitasyon merkezlerinin şartlarının iyileştirilmesi adına gönüllü insanların desteklerine ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Ülkemizde doğa ve hayvanlar ile ilgili büyük problemler olduğu su götürmez bir gerçek. Betonlaşma uğruna yapılan doğa katliamları, ağaçların ve yeşilin şehirlerde kapladığı alanların giderek daralması, ne insanların ne de hayvanların artık nefes alacak bir parça doğal alanının kalmamış olması en büyük sorunlardan bir tanesi" dedi.
Petshoplarda oyuncak gibi satılan ve hiçbir denetime tabi olmayan hayvanlar, bilinçsizce hayvan satın alan sonra bakamayıp sokağa atan insanlar, barınaklara yeterli bütçe ve personel sağlayamayan belediyeler ve hayvanlara eziyet etmekten zevk alan bir takım kendini bilmezlerin durumu bu hale getirdiğini anlatan Okman, şöyle konuştu: "Durum böyleyken ülkenin en önemli tatil beldelerinden biri olan Çeşme yarımadasında da sokak hayvanlarının yaşam şartları ne barınakta ne de sokaklarda pek parlak değil. 200 köpek için yapılmış Çeşme barınağında 600’e yakın her cinsten köpek üst üste yaşamaya çalışıyor. Veteriner, eleman, yer ve malzeme eksikliğine bir de mama sıkıntısı eklenince istenmeyen tablolar ortaya çıkıyor. Sokaklarda da nüfus, tüm kısırlaştırma çabalarına rağmen artmakta, özellikle her yaz sonu duyarsız insanların terk edip gitmesiyle ne yapacağını bilmeden aç susuz kalan her yaş ve cinsten kediler, köpekler ya büyük köpekler tarafından hırpalanmakta ya da kaza geçirip yaralanıp sakat kalmakta, daha da kötüsü ölmektedir. Çeşme sokaklarında 4 bine yakın sahipsiz köpek ve bir o kadar da kedi dolaşmakta. Tüm bunların düzenli beslenmesi, kısırlaştırılması, aşılanması ve yuva bulabilecek olanlar için ilan hazırlanıp takibinin yapılması gerekiyor. ÇESAL işte tam da bu noktada artık bireysel çabaların yeterli olmadığı ve el ele vermenin gerekliliğinin anlaşılmasıyla Eylül 2013 kuruldu.”
Sahipsiz hayvanlar için çeşitli kampanyalar da düzenlediklerini dile getiren Okman, “Sahipsiz bir köpeğin hayatta kalabilmesi için yiyeceği kuru mamanın yıllık maliyeti 396 TL’dir. Derneğimizin düzenli olarak beslediği sokaktaki köpeklerden birinin 3-6 ve 12 aylık mama masrafını karşılayarak onları yaşam mücadelesinde yalnız bırakmamış olacaksınız” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber