Geri Dön
İzmirKörfez'de deniz yoluyla araç taşımacılığı yüzde 81 arttı

Körfez'de deniz yoluyla araç taşımacılığı yüzde 81 arttı

Körfez'de deniz yoluyla araç taşımacılığı yüzde 81 arttı

Körfez'de deniz yoluyla araç taşımacılığı yüzde 81 arttı

İZMİR, (DHA)-İZMİR'de karayolu yerine deniz ulaşımını tercih eden sürücülerin sayısı 2021'de bir önceki yıla göre yüzde 81 arttı. İzmirliler ulaşım tercihlerinde artan akaryakıt zamlarına vurgu yaparak deniz ulaşımı ile hem yakıttan hem de zamandan tasarruf ettiklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin  İZDENİZ filosuna dahil edeceklerini duyurduğu 7'nci arabalı vapur Körfez'deki yolculuğuna başladı. 51 araç ve 315 yolcu kapasitesi ile hizmet vermeye başlayan Mavi Körfez arabalı vapurunun da devreye girmesi ile yoğun saatlerde iki feribotun sefere çıkarak araç bekleme sahalarında oluşan yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

FERİBOTA İLGİ ARTTI

Artan sefer sıklığı ve akaryakıta gelen zamlar ise deniz ulaşımına ilgiyi her geçen gün daha da artırıyor. 2020 yılında İZDENİZ feribotlarıyla toplam 761 bin 140 araç taşınırken, 2021 yılında yüzde 81 oranında artışla 1 milyon 379 bin 546 araç, deniz yolu ile taşındı.  Sürücüler, yoğun saatlerde Bostanlı-Üçkuyular arası bir saate çıkan yolculuk sürelerini konforlu ulaşımla 25 dakikaya indirirken, akaryakıt tüketiminden de tasarruf etti.
İZDENİZ A.Ş. Operasyon Müdürü Hakan Kurtboğan, “2021 yılının başından bu yana feribotlarımızla 15 dakika sefer sıklığı ile hizmet veriyoruz. Yine geçtiğimiz yıl Eylül ayında kiraladığımız Mavi Ege arabalı vapurunu filoya dahil ettik. Şimdi de kiraladığımız Mavi Körfez arabalı vapuru ile filomuza güç kattık. Yatırımların neticesinde geçtiğimiz yıl ile kıyaslarsak araç taşıma rakamımız yüzde 81 oranında arttı. Vatandaşlarımız deniz ulaşımına yoğun ilgi gösteriyor. Yeni arabalı vapurunun da devreye girmesi ile birlikte periyodik bakım onarım süreleri ve beklenmedik arıza durumlarında sefer iptallerinin önüne geçme imkanı bulduk. Yine yoğun saatlerde aynı anda iki feribot birden kaldırarak araç bekleme sahalarında oluşan yoğunluğun önüne geçebileceğiz. Böylelikle vatandaşlarımız yoğun olan saatlerde düzenli sefer saatlerini beklemeden kolaylıkla ulaşım sağlayacak. Aynı anda iskeleden iki feribotu sefere çıkarabileceğiz. Bostanlı-Üçkuyular hattında şu an karşılıklı olarak 61 sefer gerçekleştiriyoruz. Yaz aylarında da yolcularımızdan talep gelmesi halinde cuma günü ve hafta sonu son sefer saatlerini ileriye çekebileceğiz" iye konuştu.  

'HER SAATTE FERİBOT BULABİLİYORUM'

Her gün işine feribotla giden Sezen Külahlı, "Öncelikle ekonomik olarak değerlendiriyorum. Önemli bir tasarruf sağlıyoruz. Bir de zaman olarak değerlendiriyorum. Ben bir iş insanıyım, yolculuğum sırasında e-postalarıma bakıyorum, işlerimi yapıyorum. Günümü planlamak açısından faydalı oluyor" şeklinde konuştu. Selin Ürkmez ise "Trafikte zaman kaybetmeden yolculuk yapabiliyorum. İstediğim her saat feribot bulabiliyorum ve çok rahatlıkla karşıya geçebiliyorum" ifadelerini kullandı. Karayolu ulaşımı yerine deniz ulaşımını tercih eden sürücülerden Betül Gültekin, Özhan Özgünay ve Selin Ürkmez de hem zaman hem de yakıttan tasarruf ettiklerini belirtti.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber