Geri Dön
İzmirSeferihisar'daki 11. Tohum Takas Şenliği'nde 300 bin fide dağıtıldı

Seferihisar'daki 11. Tohum Takas Şenliği'nde 300 bin fide dağıtıldı

Seferihisar'daki 11. Tohum Takas Şenliği'nde 300 bin fide dağıtıldı

Seferihisar'daki  11. Tohum Takas Şenliği'nde 300 bin fide dağıtıldı

İZMİR, (DHA)- İZMİR Büyükşehir Belediyesi Tohum Takas Şenliği'nin 11'incisi Seferihisar'da düzenlendi. Türkiye'nin dört bir yanından atalık tohumların buluştuğu etkinlikte 300 bin fide dağıtıldı. Şenliğe katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, atalık tohumların korunması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Başka Bir Tarım Mümkün' vizyonu doğrultusunda atalık tohumları korumak ve çoğaltmak için başlatılan Tohum Takas Şenliği'nin 11'incisi Seferihisar'da düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla, Seferihisar Belediyesi tarafından Ürkmez Çarşısı'nda yapılan Tohum Takas Şenliği'ne İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi meclis üyeleri, mahalle muhtarları, kooperatif başkanları ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Şenliğin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, "Tohumlarımızın bereketinin ülkemize ve tüm dünyaya ulaşmasını istiyoruz. Atalık tohumlarımızın kıymetini anlatmaya ilk olarak köylerimizden, tarladaki çiftçilerimizden başladık. Atalık tohumların yüz yıllardır kendini yenileyen, sürdürülebilir gıdanın temeli olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu süreçte en büyük destekçimiz, atalarından kalan tohumlarını sandıklarından çıkarıp bizimle paylaşan kadınlarımız, yaşlılarımız oldu. Bir avuç tohumla çıktığımız yolda Türkiye'nin ilk Tohum Takas Şenliği'ni İzmir'de Seferihisar'da gerçekleştirdik. Unutulmaya yüz tutan tohumları yeniden üreticilerimizle buluşturmuş olduk. Atalık  tohumların hak ettiği değeri görmesi için bir çok konuda önderlik yaptık. Karakılçık buğdayımız Türkiye'de binlerce dönümde ekiliyor. Binlerce aileyi doyuruyor. Karakılçık buğdayı İzmir'in sınırlarını aşmış, Kars'a kadar ulaşmıştır. Küçük üreticilerimizi birer ihracatçı haline getirmek için en büyük gastronomi fuarı Terra Madre'yi İzmir'e taşıyoruz. Önümüzdeki tüm engellere rağmen, ülkemizi yoksulluğun ve kuraklığın pençesinden kurtaracağız" diye konuştu.
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de "Bugün buğdayını, hayvan yemini ithal edilen bir ülke olduk. Binlerce dönümlük tarım arazileri artık ekilmiyor. Dünyanın en büyük problemi iklim krizi iken bizde zeytinlikler madene açılmaya çalışılıyor. Kanal İstanbul'la, Çeşme Projesi İle tarım arazileri yok edilmeye dayatılıyor" dedi.

300 BİN FİDE DAĞITILDI
Konuşmaların ardından Özuslu ve Yetişkin, Can Yücel Tohum Merkezi'nde üretilen 300 bin yerel fideyi Türkiye'nin birbirinden farklı bölgelerinden gelen çiftçilere dağıttı. Şenliğe Edirne, Ereğli, Bodrum, Menteşe, Honaz, Ödemiş, Hatay Büyükşehir, Bornova, Kemalpaşa, Buca ve Selçuk Belediyeleri katılım sağlayarak kendi stantlarında yörelerine özgü ürettikleri atalık tohumları sergiledi.
Şenlik kapsamında Ürkmez Çarşısı'nda kooperatif ve çiftçiler stant kurdu. Seferihisar Belediyesi'nin 4. Uluslararası Resim Çalıştayı kapsamında düzenlediği Baskı Resim Festivali'nin eserleri de sergilendi. Yöresel ve el emeği ürünlerin yer aldığı şenlikte Shukar Muzika ve Funniest Maestro gruplarının konseriyle keyifli anlar yaşandı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber