Geri Dön
KayseriKayseri'de 3 Aralık Engelliler Günü kutlandı

Kayseri'de 3 Aralık Engelliler Günü kutlandı

Kayseri'de 3 Aralık Engelliler Günü kutlandı

Kayseri'de 3 Aralık Engelliler Günü kutlandı

Harun Reşit SERBEST/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ'de, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe, Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,  Anadolu Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Efdal Özkartal ve vatandaşlar katıldı. Tören Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başladı. İstiklal marşı ve saygı duruşunun ardından konuşan Vali Şehmus Günaydın, “Birleşmiş Milletler tarafından dünyadaki engellilere karşı farkındalık oluşturmak, onların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Biz sadece 3 Aralık’ta değil, hayatımızın her anında bu engel tanımayan kardeşlerimizle ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Onların ve çok kıymetli ailelerinin sorunlarını çözmek, onlara destek vermek hepimizin boynun borcu. Biz her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız" diye konuştu.
Büyükşehir Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, "Elbette engelli doğulmuyor, sonradan engelli olunuyor. Nüfusumuza göre yüzde 10 ile yüzde 13 arasında engelli oranından söz ediliyor. Bu oranın çok yüksek olduğunu, bu oranın anne karnından başlayarak, dikkatli davranarak aşağıya doğru çekilmesini sağlamak için gayret göstermeliyiz. Onların engellerini kaldırmak için gayret göstermeliyiz. Fiziki engelleri kaldırmak için el ele, gönül günüle bu işleri yapmaya özen gösteriyoruz. Bugünde sizlerin yanında yer almak, farkındalık oluşturmak amacıyla Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezinin çalışmalarını başlatıyoruz. Açılışını da inşallah sayın Cumhurbaşkanımız Kayseri'ye teşrif ettiğinde yapacak. Onu da buradan paylaşmak istiyorum" diye konuştu.
Anadolu Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Efdal Özkartal da, “Günümüzde engellilik, sadece görmemek, duymamak, yürüyememek, konuşamamak ya da başka bir fonksiyon kaybından ziyade yaşam akışı içerisinde sanatta, sporda, bilimde, eğitimde, üretimde, bürokraside, siyasette hayatın hemen her alanında var olan ve değer üreten bireylerin, ne yazık ki toplumsal bakış açısı ve fiziksel koşulların yetersizliği  veya erişilebilirliğin tam anlamı ile sağlanamaması sonucu ekonomik ve kültürel çevreden bir şekilde soyutlanıp uzakta kalmalarıdır. Bu nedenle engel olabilecek durumların ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesi konusunda yetkili kişi veya kurumlar insan yaşam hakkı ve hürriyetini merkeze alarak çalışma ve çözüm üretme gayreti içerisinde olmalıdırlar. Halka açık ortak kullanım alanlarında alınması gerekli tedbirlerin her engel grubunun ihtiyaçlarına cevap verir standart ölçülere uygunluğuna titizlik gösterilmelidir. Engelli bireyler bir başkasına fazla ihtiyaç duymadan kendi günlük yaşam aktivitelerini rahatlıkla yerine getirebilme imkanlarına sahip olmalıdırlar" şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber