Geri Dön
KayseriKayseri'ye kurulacak 4'üncü OSB ile 20 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor

Kayseri'ye kurulacak 4'üncü OSB ile 20 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor

Kayseri'ye kurulacak 4'üncü OSB ile 20 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor

Kayseri'ye kurulacak 4'üncü OSB ile 20 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor

Yasin DALKILIÇ/ KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ Valisi Şehmus Günaydın başkanlığında yapılan toplantıda, Kayseri-Sivas kara yolu üzerine 4'üncü Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) kurulacağı açıklandı. Otomotiv yan sanayi, teknoloji ve savunma sanayi ile ilgili firmaların başvuru talebinde bulunduğu 4’üncü OSB’de 20 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.
Kayseri Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya, Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ilçe belediye başkanları ve sanayiciler katıldı. Toplantıda konuşan Vali Şehmus Günaydın, "Kayseri'de 3 Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor. Şehrin ekonomisini yükseltmek, istihdama katkı sağlamak amacıyla 4'üncü Organize Sanayi Bölgemizin kurulmasını kararlaştırdık ve hızlı bir şekilde belediyelerimiz ve odalarımızla çalışmalara başladık. Şu an 4'üncü OSB için talep çok fazla. Kayseri'de faaliyette bulunan fabrikalarımızın 3'te 1'i yeni OSB alanından yer istiyor. Yeni kurulacak 4'üncü Organize Sanayi Bölgesi, Sivas yolunda olacak. Geri Gönderme Merkezimizin arkasında bulunan bir bölge. Alan olarak 14 milyon metrekare alan için talep var. Ancak, biz ilk etapta 5 milyon metrekaresini karşılayabileceğiz. Çalışmalarımız şimdilik bu yönde yapılıyor. 4'üncü OSB sadece Kayseri için değil Türkiye için önemli olacak” dedi.
‘TEŞVİK ANLAYIŞIYLA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’
Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise "Kayseri örnek teşkil eden bir şehir. Ticaretin üssü olarak nitelendirdiğimiz kentimizde 6 bin yıllık geçmiş bulunuyor. Bulunan tabletlerde ticaret şehri olduğu gözler önüne serilmiştir. Belediye olarak yatırıma teşvik anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Havaalanı büyütme çalışmaları hızla devam ediyor. Şehrimizde sanayi ve ticaret çok önemli. Bacasız sanayi olarak nitelendirdiğimiz turizmin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda kayak turizmi şehrimiz adına çok önem arz ediyor" ifadelerini kullandı.
‘619 FİRMA TALEPTE BULUNDU’
Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci de "Kayseri 4'üncü Organize Sanayi Bölgesi için 619 firma talepte bulundu. Firmalar içerisinde otomotiv yan sanayi, savunma sanayi ve yüksek teknoloji üreten firmalar var. Müteşebbis heyetinin kararı da teknoloji, katma değer ve istihdam durumu ile ilgili önem arz edecektir. Hazırladığımız fizibilite rakamlarına göre ilk etapta 20 bin istihdam düşünülüyor. 4'üncü OSB'nin yapacağı alan tarıma elverişli olmayan bir alan idi. Alanın çoğu kamu arazisi. Bünyan ve Felahiye ilçelerine yakın. 4'üncü OSB çok şekilde istihdam yaratacaktır" dedi.

​FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber