Geri Dön
KayseriKAYSO Başkanı Büyüksimitci: Aşılarımızı yaptırmazsak salgının önüne geçemeyiz

KAYSO Başkanı Büyüksimitci: Aşılarımızı yaptırmazsak salgının önüne geçemeyiz

KAYSO Başkanı Büyüksimitci: Aşılarımızı yaptırmazsak salgının önüne geçemeyiz

KAYSO Başkanı Büyüksimitci: Aşılarımızı yaptırmazsak salgının önüne geçemeyiz

Harun Reşit SERBEST/KAYSERİ,(DHA)-KAYSERİ Sanayi Odası (KAYSO) Temmuz ayı meclis toplantısında konuşan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, "Ülke olarak aşıdan istediğimiz sonucu almak için bu süreci hızla tamamlamalıyız. Covid-19’la mücadelede kurallara uymaz ve aşılarımızı yaptırmazsak, salgının önüne geçemeyiz” dedi.
KAYSO’nun Temmuz ayı meclis toplantısına, KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, "Şehrimizde aşılama oranı Türkiye geneli ile hemen hemen aynı gibi. Bu rakamlar çok düşük. Ülke olarak aşıdan istediğimiz sonucu almak için bu süreci hızla tamamlamalıyız. Covid-19’la mücadelede kurallara uymaz ve aşılarımızı yaptırmazsak, salgının önüne geçemeyiz. Geçtiğimiz süreçte küçük işletmelerimiz, esnafımız bir yıl boyunca kapalı kaldı. Özellikle yaşlılarımız, gençlerimiz, çocuklarımız evde kalmak zorunda kaldı.  Üretimlerimiz bu süreçte sekteye uğradı. Sevdiklerimizi, yakınlarımızı, birçok insanımızı kaybettik. Tekrar kapanmanın, eskiye dönmenin hem sosyal açıdan hem ekonomik açıdan ülkemize bedelleri çok ağır olur” diye konuştu.
Sanayi üretimi ile alakalı bilgi veren KAYSO Başkanı Büyüksimitci, “Emtia fiyatlarındaki yukarı ivmelenme ve lojistikte yaşanan sorunlara rağmen sanayi üretimi artmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu, sanayi üretim endeksinin mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,7 arttığını açıkladı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Mayıs ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 42,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 20,9 arttı. Gelecek döneme ilişkin küresel beklentiler, GSYH büyümesinin 2021'de yüzde 5,5 civarında olacağını ve küresel üretimin, 2021'in ortalarında pandemi öncesi seviyenin üzerine çıkacağını yönünde. Mayıs ayının sanayi üretimi ve hazirana dönük tahminler ise, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte küresel büyümenin çok daha üzerinde bir büyümeye işaret ediyor ”ifadelerini kullandı.
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber