Geri Dön
KayseriKTB Başkanı Bağlamış'tan pastırma ve sucuk açıklaması

KTB Başkanı Bağlamış'tan pastırma ve sucuk açıklaması

KTB Başkanı Bağlamış'tan pastırma ve sucuk açıklaması

KTB Başkanı Bağlamış'tan pastırma ve sucuk açıklaması

KAYSERİ,(DHA)- KAYSERİ Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, pastırma ve sucuğun tesciline ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Pastırmayı ve sucuğu Türkiye'ye tanıtan ilk il  Kayseri’dir. Kayseri'de çok eski bir geçmişe sahip olan sucuğun lezzeti, Erciyes'in rüzgarından ve baharatın lezzetinden gelir" dedi.  
KTB Başkanı Recep Bağlamış, coğrafi işaret tescilli ürünlerde sürekliliğin sağlanması için etkin denetimin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Söz konusu ürünlerin uluslararası alanda da tescillenmesinin önemli olduğunu kaydeden Başkan Bağlamış, "Yöreye özgü değişik türdeki 10 ürünü ile Türk Patent Enstitüsü'nün 'tescil' sınavını başarıyla geride bırakan Kayseri, şimdi de uluslararası alandaki tesciller için yönünü dış dünyaya çevirdi. Biz Türkiye'de ilk olarak, Türkiye Cumhuriyetinde pastırma ve sucuğun coğrafi işaretini 2001 yılında Kayseri olarak aldık. 1950 yıllarına dayanan bir sucuk imalatımız var. Sucukta avcar dediğimiz baharat olasılığımız Türkiye'ye hitap eden bir tatta" diye konuştu.
Sözlerini sürdüren Bağlamış, şöyle konuştu: "Pastırmayı ve sucuğu Türkiye'ye tanıtan ilk il  Kayseri’dir. Üretimleri  Kayseri'de başlıyor daha sonra yaygınlaşıyor. Diğer illerimiz de tabi ki üretim yapacaklar. Kayseri'de çok eski bir geçmişe sahip olan sucuğun lezzeti, Erciyes'in rüzgarından ve baharatın lezzetinden gelir. Her bölgemizin kendine göre iddiası var. Bizim bölgemizin özellikle iddiası avcar ve dana etinden yapıyor olmamız. Bizim pastırmamızın sucuğumuzun eti erkek hayvanlardan elde edilen, birinci kalite ürün olması en önemli özelliğimiz. Bugüne kadar Türkiye'ye önderlik yaptı, bundan sonra da sucuk Türkiye’de Kayseri markası olarak liderliğini sürdürecek." (DHA)
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber