Geri Dön

Kırklareli'nde süneyle mücadele sürüyor

Kırklareli'nde süneyle mücadele sürüyor

Kırklareli'nde süneyle mücadele sürüyor

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Tarım ve Orman İl Müdürü Funda Eylem Özel şu ana kadar yapılan kontrollerde süne zararlısı, geçmiş yıllara nazaran daha düşük  yoğunlukta olduğunu açıkladı.
Süne mücadelesi çalışmalarını yerinde incelemek üzere Tarım ve Orman İl Müdürü  Funda Eylem Özel ve İl Müdürü Yardımcısı Ulaş Ay ekiplerle birlikte tarla kontrollerine katıldılar.
İl Müdürü  Funda Eylem Özel sen mücadelesi ile ilgili olarak  " Süne zararlısının İlimizde ekonomik olarak önemli bir ürün olan buğdayda kalite ve verim kaybını engellemek amacıyla Trakya Tarımsal Araştırma Müdürlüğü koordinesinde tüm İlçelerimizde 15 ekip 66 personelle beraber kontrol çalışmalarımız devam ediyor. Üreticilerimizin süne zararlısı başta olmak üzere her türlü hastalık ve zararlıdan dolayı bir olumsuzluk yaşamaması için bir seferberlik içindeyiz.   İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından oluşturulan teknik ekiplerimiz İlimiz genelinde buğday üretimi yapılan her noktada sürveylerine devam ediyor. Kıymetlendirme (Kışlamış ergin) ve yumurta parazitlenme sürveylerinin sona ermesiyle beraber nimf sürvey çalışmaları hız kesmeden başlamıştır. Şu ana kadar yapılan kontrollerde söz konusu zararlının geçmiş yıllara nazaran daha düşük yoğunlukta olduğu gözlemlenmiştir. Ancak teknik personellerimiz tarafından günlük yapılan çalışmalar sonucu yoğunluk tespit edilmesi durumunda gerek görülen yerlere ilaçlama için gerekli izinler verilecektir. Üreticilerimiz süne ve diğer hastalık, zararlılarla ilgili olarak İl veya İlçe Müdürlüklerimizden ayrıntılı bilgi alabilirler. Üretim sezonumuzun çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber