Geri Dön
KonyaTübitak'tan Sü'ye Bir Ödül Daha

Tübitak'tan Sü'ye Bir Ödül Daha

Tübitak'tan Sü'ye Bir Ödül Daha

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Robotik ve Otomasyon Topluluğu TÜBİTAK öncülüğünde Kahramankazan’da düzenlenen 2017 Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Türkiye yarışmasında “Döner Kanatlılar” kategorisinde 2. olarak büyük bir başarı elde etti.
Robotik ve Otomasyon Topluluğu’nda topluluk danışmanı Yrd. Doç. Dr. Akif Durdu ve topluluk başkanlığından Hasan Uğuz öncülüğünde oluşturulan S-AIR takımında, Mehmet Celaleddin Ergene, Hasan Uğuz, Mustafa Mahmutoğlu, Zafer İçli ve Mehmet Orakçı yer aldı.
TÜBİTAK’ın öncülüğünde düzenlenen yarışamaya, Polonya’dan Endonezya’ya kadar dünyanın farklı yerlerinden toplamda 93 takım yarışmaya katıldığını ifade eden Robotik ve Otomasyon Topluluğu’nda topluluk danışmanı Yrd. Doç. Dr. Akif Durdu, “Bu yarışmada, belirlenen hedefe pilot kontrolünden bağımsız ve tamamen otonatik olarak gidebilen İHA’lar yarıştı. Belirlenen hedefe giden ve kamera ile görüntü alabilen İHA’lar, 2 ayrı kategori de yarışan görevlerini yerine getirmeye çalıştı. Birinci kategoride belirlenen hedefe giderek oradan alınan görüntülerin işlenmesi ve bir SD Kart’ta doğru olarak kaydedilmesidir. İkinci kategoride ise belirlenen hedefe gidilerek oradan alınan renk görüntülerinin sırasına göre İHA üzerindeki paraşüt bırakma sisteminin doğru bir şekilde çalıştırılmasıdır” dedi.
SÜ Robotik ve Otomasyon Topluluğu S-Air takımının bir sonraki hedefi, dünyanın değişik yerlerinde gerçekleştirilen İHA yarışmalarına katılarak başarı elde etmektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber