Geri Dön
KulaKula Deri İhtisas ve Karma OSB yatırım programına alındı

Kula Deri İhtisas ve Karma OSB yatırım programına alındı

Kula Deri İhtisas ve Karma OSB yatırım programına alındı

Kula Deri İhtisas ve Karma OSB yatırım programına alındı

MANİSA'nın Kula ilçesinde yapılması planlanan Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, 2020 yatırım programına alındı. Kula Kaymakamı Kemal Duru, Bakanlar Kurulu'nda alınan kararlara göre Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi ve içerisine yapılacak olan Kula Deri İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nin (Tabakhane) inşaatına kısa süre içerisinde başlanacağını söyledi.

12 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan 31037 sayılı Resmi Gazete'de, 2114 sayılı kararlara göre, Kula'da kurulması için girişimler yapılan ve üzerinde yoğun olarak çalışılan Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin, yatırım programına alındığını söyleyen Kaymakam Duru, bu bölge içerisine de Kula Deri İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nin yapılacağını söyledi.

50 üyeli olarak kurulan Kula Deri İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nin, 2020 yılı yatırım programına alınması için başvurusunun yapıldığını dile getiren Kaymakam Kemal Duru; "Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki 104 bin metrekarelik alan Küçük Sanayi Sitesi tarafından 2018 yılı Aralık ayında satın alındı. 2019 yılı içeresinde gerekli hazırlıklar yapılarak başvurusu yapıldı. Kula Deri İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nin alt ve üstyapısı için gerekli olan bütçenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanması ile şubat ayı içerisinde toplanan Bakanlar Kurulu'nda alınan kararlara göre 2020 yatırım programına alındı. Bu yıl içerisinde inşasına başlanacak olan Kula Deri İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nin, önümüzdeki yıl başlarında tamamlanarak, önümüzdeki yıl yeni yerine taşınması planlanıyor" dedi.

KASIM AYI İÇİNDE İNŞAATINA BAŞLANACAK

Kaymakam Duru, uzun süredir Kula'ya kazandırmak için uğraş verilen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi için de gerekli başvuruların yapılmasının ardından sonuca ulaştıklarını kaydetti.

Organize Sanayi içerisine 50 deri yatırımcısını kapsayan Kula Deri İhtisas Küçük Sanayi Sitesi'nin de kurulmasının planlanmasının ardından 2019 yılında Karma Organize Sanayi Bölgesi olarak tescillendiğini ifade eden Kaymakam Duru, "Manisa Valiliği, Kaymakamlığımız ve Kula Belediyesi ile uzun süredir üzerinde çalıştığımız Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi için güzel bir noktaya vardık. 2019 yılı içerisinde Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi olarak tescillenen bölgemizin yapımı için, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Altyapı Yatırım Programı'na alınmasına başvuru yapmıştık. Bu ay içerisinde yapılan Bakanlar Kurulu'nda, altyapı kredisi onaylanan Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, birinci etap olarak belirlenen 816 bin metrekarelik alanda yapılması ve 2020 yılı Kasım ayı içerisinde inşaatına başlanması planlanıyor. 2021 yılı içerisinde tamamlanması öngörülen Kula Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin, aynı yıl hizmete açılması da planlanıyor" diye konuştu.

Hasan YİĞEN / KULA (Manisa), (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber