Geri Dön

2’nci Güç Ünitesinin kor tutucusu Akkuyu NGS sahasında

2’nci Güç Ünitesinin kor tutucusu Akkuyu NGS sahasında

2’nci Güç Ünitesinin kor tutucusu Akkuyu NGS sahasında

Mustafa ERCAN/GÜLNAR(Mersin), (DHA)-TÜRKİYE'nin 2'nci Güç Ünitesi’nin pasif güvenlik sisteminin en önemli elemanı olan kor tutucunun, Akkuyu NGS inşaat sahasına ulaşımı sağlandı.
Rus TYAJMASH fabrikası tarafından üretilen tor tutucunun, Akkuyu NGS’nin 2’nci Güç Ünitesine kasım ayında monte edilmesi planlanıyor. Montaj tamamlandığında Kor Tutucu’nun ağırlığı, iç donanımıyla birlikte 668 tona ulaşacak. 169 ton ağırlığında, yüksekliği 5.8 metre ve çapı 6.1 metre olan kor tutucu, acil bir durumda gövde içindeki çekirdeğin erimesini önleyip soğutulmasını sağlayan ve radyoaktif maddelerin reaktörün dışına çıkmasını engelleyen çelikten yapılmış koni şeklindeki tank olarak biliniyor. Kor tutucu, Akkuyu NGS, en ağır kazalara karşı bile korunmuş olacak.  3+ nesil reaktörlü modern nükleer santrallere monte edilen bu kor tutucu, yüksek sismik mukavemet, hidrodinamik ve darbe dayanımı gibi en üst güvenlik özelliklerine sahip olması ile dikkat çekiyor.
Akkuyu NGS sahasındaki yapım çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, "En yoğun çalışmalar 1. güç ünitesinde yürütülüyor. Bu yıl, +26.0 kotuna kadar dış duvar inşasını tamamlamayı planlıyoruz. Bu ana salonun işletme kotu olacak. Böylece gelecek yıl reaktör basınç kazanını monte edebileceğiz ve Ağustos’ta ana sirkülasyon boru hattının kaynak çalışmalarına başlayacağız. Bunlar, nükleer santralin kalbinde yapılacak çalışmalardır. 1. güç ünitesi için Rosatom’un iştiraki Atommash’ta 4 buhar jeneratörü üretildi. Bunlar sahaya ulaştıktan sonra reaktör basınç kazanının gelmesini bekliyoruz. Gelen Kor Tutucuyu 2. güç ünitesine bu sonbaharda monte edeceğiz. Bu çalışmalarla birlikte, inşaat-montaj üslerimiz, yakıt depolarımız ve tünellerimiz gibi diğer yardımcı tesisler de inşa ediliyor. Şu an itibarıyla tüm saha işlenmiş durumda, tesislerde keşfedilmemiş cephe kalmadı" dedi.
Şu anda, çalışmaları 3 güç ünitesinde yürütülmekte olan Akkuyu NGS inşaatının tüm aşamaları, bağımsız denetim kuruluşları ve ulusal Nükleer Düzenleme Kurumu’nun (NDK) yanı sıra Assystem Uluslararası Mühendislik Grubu uzmanları tarafından titizlikle denetlendiği bildirildi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber