Geri Dön

Mersin'de plajlar sosyal mesafeye göre düzenlendi

Mersin'de plajlar sosyal mesafeye göre düzenlendi

Mersin'de plajlar sosyal mesafeye göre düzenlendi

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de plajlar, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere göre yeniden düzenlenerek yaz sezonuna hazır hale getirildi.

Denizkızı A.Ş her yaz sezonunda on binlerce insanın uğrak yeri olan Mersin plajlarında pandemi sonrası ‘yeni normal’ olarak anılan döneme göre önlemlerini aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin Denizkızı A.Ş eliyle işlettiği  Susanoğlu, Yapraklıkoy, Kızkalesi, Yemişkumu, Kocahasanlı, Kumkuyu,  Tırtar, Töbankve Sultankoy halk plajlarında ilk olarak şezlong dizilimi değiştirildi. Sosyal mesafe kurallarına göre, ikişer şezlongdan oluşan 9,5 metrekarelik adalar oluşturuldu ve her bir adanın arası 3 metre olacak şekilde ayarlandı. Adaların arasına da halat çekilerek sınırlar sabitleştirildi. Denizkızı A.Ş’nin işlettiği plajlara gelen herkesin girişte ateşi ölçülecek ve denize girmediği, şezlongda oturduğu süre içinde maske takması istenecek.  Şezlonglar sürekli dezenfekte edilecek. Bunun yanı sıra bir müşteri şezlongu boşalttıktan sonra o şezlong dezenfekte edilecek ve 45 dakika geçtikten sonra başka bir vatandaş o şezlonga oturabilecek. Büyükşehir Belediyesi ve Denizkızı A.Ş çalışanları gün boyunca plajlarda görev yapacak ve tatilcilerin sosyal mesafeye uymamaları, maske takmamaları durumunda uyarıda bulunacak.  Plajlardaki duş kabinleri ve tuvaletlerde de tatilcilerin kişisel hijyenlerini sağlayabilmeleri için sabunun yanı sıra el dezenfektanı da bulundurulacak.

Belediye Başkanı Vahap Seçer,  Plajlarda pandemiyle mücadele şartlarına göre düzenlemeler yapıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak burada plaj işletmeciliğini ticari bir faaliyet olarak görmüyoruz, böyle bir beklentimiz yok. Bunu bir sosyal proje gibi düşünmek lazım. Vatandaş gelsin, ailesiyle hafta sonu huzur ve güven içerisinde denize girsin istiyoruz. Bu yaz sezonunda pandemi kuralları esas. Şezlong fiyatları,  yiyecek- içecek fiyatları en uygun şekilde ayarlanıyor. Burada hizmet veren personelimize kadar özenle seçiliyor. Bizim amacımız burada vatandaşımızın huzuru” diye konuştu.

Şezlong ve şemsiye kiralamak istemeyen vatandaşların da sosyal mesafeye uymak kaydıyla plajlardan faydalanabileceğini söyleyen Başkan Seçer, “Kıyılar vatandaşın. Vatandaşlarımız havlusunu alıp, gelip istediği yerde güneşlenebilmeli. Vatandaşın şikayetleri konusunda hassas olmamız lazım. İhtiyaçlarına yanıt vermemiz, alan açmamız lazım. Vatandaşın huzur içinde çocuklarıyla gününü gün ettiği bir plaj haline getirmek istiyoruz. Arkadaşlarımız vatandaşın her türlü makul talebine yanıt vermek zorundadır” dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber