Geri Dön
MerkezMersin İl Sağlık Müdürü Ceviz: Aşısızlar yoğun risk altında

Mersin İl Sağlık Müdürü Ceviz: Aşısızlar yoğun risk altında

Mersin İl Sağlık Müdürü Ceviz: Aşısızlar yoğun risk altında

Mersin İl Sağlık Müdürü Ceviz: Aşısızlar yoğun risk altında

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- MERSİN İl Sağlık Müdürü Emrah Ceviz, mevsimsel etkiye bağlı olarak son iki haftalık süreçte vaka artışında Doğu Akdeniz illerinin ön sıralarda yer aldığını belirtti. Ceviz, "Hastalığı ağır geçiren ve yoğun bakımlarda takibi yapılan hastalarımızın yüzde 95'i aşısız ve aşısı tamamlanmamış kişiler. Bu sebeple uzmanların da ifade ettiği gibi yeni dönem aşısızların yoğun risk altında olacağı bir dönem olacak" dedi. 
İl Sağlık Müdürü Emrah Ceviz, havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmeye başladıklarını kaydetti. Müdür Ceviz, vakalarda artış olsa da aşısı tamamlanan ve ağır kronik hastalığı bulunmayan pozitif tanı alan kişilerin hastalığı evlerinde karantina altında daha hafif geçirdiklerini belirtirken, "Hastalığı ağır geçiren ve yoğun bakımlarda takibi yapılan hastalarımızın yüzde 95'i aşısız ve aşısı tamamlanmamış kişiler. Bu sebeple uzmanların da ifade ettiği gibi yeni dönem aşısızların yoğun risk altında olacağı bir dönem olacak" dedi. 
Gençleri bir an önce aşı olmaya davet eden İl Sağlık Müdürü Dr. Ceviz, "Mersin’de 2'inci doz aşılamada yüzde 80'lerin üzerine çıkıldı. Fakat bu yeterli değil. Son dönemde aşılama neredeyse durma noktasına geldi. Biz gerek kamu sağlık tesislerinde gerekse özel sağlık tesislerinde aşılama oranını yükseltmek için çalışıyoruz. Mevsimsel etkiye bağlı olarak son iki haftalık süreçte vaka artışında Doğu Akdeniz illeri ön sıralarda yer alıyor. Vatandaşlarımızdan özellikle gençlerimizden talebimiz eksik aşılı ya da aşısız olanların bir an önce sağlık tesislerine müracaat ederek aşılarını yaptırmaları. 12-18 yaş aralığında bulunanların ebeveynleri e-nabız üzerinden onay vererek çocuklarımızın aşılarını tamamlamak istiyoruz. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak istiyorsak bir an önce aşımızı olalım ve doğabilecek olumsuzlukların önüne geçelim" diye konuştu
 FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber