Geri Dön
MerkezUluslararası Turunçgil Kongresi hazırlıkları sürüyor

Uluslararası Turunçgil Kongresi hazırlıkları sürüyor

Uluslararası Turunçgil Kongresi hazırlıkları sürüyor

Uluslararası Turunçgil Kongresi hazırlıkları sürüyor

Soner AYDIN/ MERSİN, (DHA)- MERSİN'de 6-11 Kasım tarihleri arasından gerçekleştirilecek olan 14'üncü Uluslararası Turunçgil Kongresi'nin hazırlıkları devam ediyor.
Bu yıl 14'üncüsü düzenlenecek olan Ulusal Turunçgil Kongresi'nin tanıtım toplantısı, bir otelde düzenlendi. Toplantıya, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkan Yardımcısı Enis Hekimoğlu, Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Özkaya katıldı.
Bu yıl yapılması planlanan kongre, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2022'ye ertelendi. Yaklaşık 60 ülkeden 2 bin 500'e yakın katılımcının beklendiği kongrede, bildiriler, sunumlar, teknik ve turistik geziler, sosyal etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca kongre bitiminde Mersin Narenciye Festivali gerçekleştirilecek. Kongre kapsamında Turunçgil Expo yapılması da planlanıyor. 
Toplantıda konuşan Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kaçmaz, "Dört yıl sonra 18-23 Eylül 2016 tarihlerinde Brezilya'da 13.'sü gerçekleştirilen Uluslararası Turunçgil Kongresi'nde, 2020 yılında Mersin'de yapılacak 14 Uluslararası Turunçgil Kongresi'nin yapılması kararı kesinleşti. Dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda akademisyen, üretici ve ilgili paydaş kuruluş temsilcisinin katıldığı kongreye Türkiye'den giden ekip, Brezilya'da Türkiye'yi, Çukurova'yı, Mersin'i ve turunçgil sektörünü başarılı bir şekilde tanıttı ve kongrenin bayrağını devraldı. Kongre katılımcılarının Türkiye'ye gösterdikleri ilginin beklentilerin üzerinde olması ve oybirliğiyle bu kararı alması umut ve gurur verici oldu. 2019-2020 yıllarında tüm dünyanın yaşadığı Covid-19 salgını sebebiyle kongre uluslararası yönetim kurulu kararı ile önce 2021 yılına ertelenmiş, daha sonra salgın sürecinin devam etmesi nedeniyle 6-11 Kasım 2022 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir" dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber