Geri Dön
MerkezYenişehir’e 13 milyon liralık altyapı yatırımı yapıldı

Yenişehir’e 13 milyon liralık altyapı yatırımı yapıldı

Yenişehir’e 13 milyon liralık altyapı yatırımı yapıldı

Yenişehir’e 13 milyon liralık altyapı yatırımı yapıldı

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Yenişehir ilçesi Akkent, Batıkent ve Eğriçam Mahalleleri'nde 13 milyon TL yatırım maliyetiyle başlattığı kanalizasyon deplase ve yağmur suyu şebekelerini döşeme çalışmaları sona erdi. Planlanan tarihten erken biten çalışmalar sayesinde yoğun yağışlarda oluşabilecek su taşkınlarının önlenmesi hedefleniyor. 
Yenişehir, konumu itibariyle kentin en düşük kota sahip ilçelerden biri. Bu nedenle Yenişehir’in kuzeyinden gelen tüm yağış suları, yetersiz altyapı nedeniyle bölgede yer alan ev ve iş yerlerinde maddi hasarlara yol açıyordu. Bu sorunları gidermek amacıyla MESKİ’nin kendi öz kaynaklarıyla başlattığı ve yatırım tutarı yaklaşık 13 milyon lira olan yağmur suyu çalışması kapsamında, yaklaşık 5 kilometre muhtelif çaplarda kutu kesit baks imalatı ve boru döşemesi yapıldı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2020 yılının mart ayında yağmur suyu çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Seçer, incelemeyle ilgili yaptığı açıklamada, bölgede  yaşayan vatandaşların konuyla ilgili şikayetleri bulunduğunu ve bölgede yağış durumunda önemli sorunlar yaşandığını belirterek, çalışmayı mümkün olduğunca erken tarihte bitirmek istediklerini dile getirdi. Başkan Seçer’in öncülüğünde projeye hız veren MESKİ, Akkent, Batıkent ve Eğriçam Mahalleleri’nin yağmur suyu çalışmasını beklenenden daha kısa sürede tamamlayarak, vatandaşların hizmetine sundu.
Akkent Mahallesi Muhtarı Zakir Oğultekin, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkürlerini ileterek, "20 yıldır sular altında kalıyordu bu bulunduğumuz kısım. Kızboğdu Deresi ile 8-10 tane sokak etkili her yağmurda sular altında kalıyordu, perişan oluyorduk. Vahap Bey geldi, bize bu hizmeti yaptı. Bizi bu ıstıraptan kurtardığından dolayı kendisine defalarca teşekkür ediyoruz" dedi.
Batıkent Mahallesi Muhtarı Bahri Tuncer ise mahallelerinde her yağmurda sel sorunları olduğundan Büyükşehir Belediyesi ile yazışmalar yaptıklarını belirterek, "Bu yazışmalar sonucunda; 32'nci Cadde’den geçerek, Okan Merzeci’den, Çiftlik Mahallesi 34'üncü Cadde deresine kadar götüren 6 binlik borularla aktarıldı. Burada Eğriçam, Akkent, Batıkent ve Kuzeykent’te bir sorun kalmadı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer Bey’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Herhangi bir sorun kalmadı" diye konuştu.
Eğriçam Mahalle Muhtarı İbrahim Ünel de yıllardır yağmur suyu baskınları nedeniyle mahalle halkının büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, “Mahallemizi sürekli yağmur suyu basıyordu. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, bir de MESKİ Daire Başkanlarımız sayesinde kurtardık. Bu proje yıllardır beklediğimiz bir projeydi. Yıllardır su basardı ama şimdi ondan bir nebze kurtulduk. Batıkent, Akkent ve Eğriçam’dan gelen sularla, mahallenin alt tarafındaki GMK’nın orayı su basıyordu. Şimdi o yapılan yağmur suyu giderinin çok büyük bir faydası oldu. Teşekkür ederiz Büyükşehir Belediyesi’ne" ifadelerine yer verdi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber