Geri Dön
ToroslarToroslar'da üzüm hasadı şenliğe dönüştü

Toroslar'da üzüm hasadı şenliğe dönüştü

Toroslar'da üzüm hasadı şenliğe dönüştü

Toroslar'da üzüm hasadı şenliğe dönüştü

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Toroslar Belediyesi, geçimin bağcılıkla sürdürüldüğü Çelebili mahallesinde 'Bağ Bozumu' etkinliği düzenledi.

Kendine has eşsiz tadıyla ilgi gören üzümlerin sembolik bağ bozumu, Toroslar Belediyesi tarafından Çelebili Mahallesi'nde düzenlenen etkinlik ile şenlik havasında yapıldı. Toroslar'ın bereketli topraklarıyla buluşan üzüm bağlarında hasat coşkuya dönüştü.
Etkinliğe Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları, çiftçiler, üreticiler ve mahalle sakinleri katıldı.
Mersin'in üretimde birçok alanda tonaj ve miktar olarak birinci olduğuna dikkat çeken Müdür Abalı, "Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatında yüzde 24'ünü Mersin'den gerçekleştirmekteyiz. Tarım alanında büyük bir kentiz. Üzümün de büyük bir katkı verdiğini görmekteyiz. Türkiye'nin yüzde 8'ini Mersin olarak siz değerli üreticilerimizle üretiyoruz. Mersin'in yüzde 5'ini ise Toroslar İlçemiz üretmekte. Bu rakamlara baktığımızda 338 bin ton Mersin'den yıllık üzüm üretimimiz var.  Bunun 16 bin tonu Toroslar'dan üretiliyor" şeklinde konuştu.
Toroslar'ın üreten bir ilçe olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, "Bölgemizde çok farklı çeşitlerde üzüm üretimi var. Üzüm, tonajı da yüksek bir ürün. Gençlik yıllarımda bu dağlarda bağ bozumu yaptım. Bağ bozumunda; kesiciler, çekiciler, ayakçılar ve diziciler olur. Diziciler, uzun süre dayanması ve tonajının yüksek olması açısından üzümü kalitesine göre ayırır ve dizerler. Bir de verimli ve kaliteli bağlarda çalışmak daha da iyi olur. Çiftçilerimiz  sabah saat 04.00'de işe başlar, akşam saat 10.00'a kadar emek verirler. Sembolik olarak Çelebili Mahallemizdeki bağımızda bağ bozumu gerçekleştiriyoruz. Köylümüzün bir yıl boyunca verdiği emeklerin sonuç aldığı bağ bozumunun hayırlı olmasını diliyor, üzüm üretimi yapan tüm köylümüzü, çiftçimizi alkışlıyorum. Onlar üretiyorlar. Onlar ürettikleri için biz güçlüyüz. Ne kadar çok üretirler ise biz de o kadar güçlü olacağız" diye konuştu.
Toroslar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterilerinin renk kattığı programda Başkan Yılmaz, içerisinde hijyen seti, şapka, bağ eldiveni ve makasın olduğu hediyeleri çiftçi ve üreticilere vererek, emeklerinden dolayı teşekkür etti ve kendileriyle gurur duyduklarını söyledi.
Başkan Yılmaz, daha sonra protokol üyeleri ve hemşehrileriyle birlikte yılın ilk üzüm hasadını gerçekleştirdi. Başkan Yılmaz, asmadan özenle ayırdığı üzümleri yine hemşehrileriyle paylaştı.
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber