Geri Dön
YenişehirMersin'de Leonardo da Vinci'ye saygı sergisi açılıyor

Mersin'de Leonardo da Vinci'ye saygı sergisi açılıyor

Mersin'de Leonardo da Vinci'ye saygı sergisi açılıyor

Mersin'de Leonardo da Vinci'ye saygı sergisi açılıyor

MERSİN, (DHA)-MERSİN'de, Yenişehir Belediyesi, Türkiye’nin saygın sanatçı ve yazarlarını buluşturan, ölümünün 500’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Leonardo da Vinci’ye saygı sergisine ev sahipliği yapacak.
Kente iki yeni sanat galerisi kazandıran Yenişehir Belediyesi, adını sanat galerilerinden birine verdiği ressam Ahmet Yeşil'in 'Yer Zaman ve Mekan' sergisi ile 65 sanatçının katıldığı ‘Frekans A’ ve 22 sanatçının katıldığı ‘Kırılgan İmge’ sergilerini binlerce sanatseverle buluşturdu. Yenişehir Belediyesi, Haziran ayında da önemli bir sergiyi Mersinli sanatseverlerle buluşturacak.
2019 yılında, Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500'üncü yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye’den bir grup sanatçı ve yazar, Leonardo da Vinci’nin yaşadığı Amboise’e gitmiş, büyük ressamın yaşadığı yerleri gezmiş, eserlerini incelemiş ve Türkiye’ye döndüklerinde yapılan bu yolculuğun etkilerinden arta kalan duygulanımlarından yola çıkarak çalışmalar yapmışlardı. Bu kapsamda üretilen 42 tablo ve 4 heykel olmak üzere toplamda 46 eser, Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde sergilenecek.
Bedri Baykam, Devrim Erbil, Ergin İnan, Mercan Dede, Onay Akbaş, Cem Sağabil, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Barış Sarıbaş, Burçin Erdi, Tülin Onat, Bahar Oganer gibi sanatçıların esrelerinin yer alacağı sergi kapsamında gazeteciler, tarihçiler ve yazarların bulunduğu söyleşi ve paneller de pandemi koşullarına uygun olarak düzenlenecek.
11 Haziran’da kapılarını sanatseverlere açacak olan ve 30 Eylül’e kadar gezilebilecek sergi, sanatçı Onay Akbaş’ın fikrinden yola çıkılarak olgunlaştırıldı. Projenin yapımcılığını ise Emre Sefer, küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu, yönetmenliğini Durmuş Akbulut, kreatif direktörlüğünü de Sonat Alkan üstleniyor.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber